Neváhajte sa s nami spojiť tu

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Ako odpudzovať komáre

Leto, prázdniny, dovolenka! Dlhé teplé večery strávené v záhradách, na terasách a v prírode. Šuchot lístia v jemnom večernom vánku, cvrlikanie cvrčkov a pozorovanie svetlušiek. Túto idylu môže okamžite narušiť prítomnosť otravného „krvácajúceho“ hmyzu. Alebo sú tu opäť komáre! Ale nebojte sa, mám pre vás niekoľko skvelých tipov, ako to urobiť s pomocou aromatických pokladov v podobe kvetinových vôd a esenciálnych olejov.

Uvidíme, či uhádnete, ktoré aromatické poklady ich odpudzujú najviac?….Tí z vás, ktorí si mysleli, že to bola levanduľa, majú stopercentnú pravdu. Ale pozor, nie je to len levanduľa, ktorá nám proti nim pomáha. Veľmi účinné sú aj mäta a pelargónia. Vďaka svojim prírodným esenciálnym látkam odháňajú rôzne druhy hmyzu a pri nehode dokážu uhryznuté miesto rýchlo upokojiť. Poďme sa teda na ne pozrieť.

Levanduľaúzkolistá (Lavandula angustifolia)

Medzi hlavné zložky levanduľovej silice patria linalool a linalyl-acetát, čo sú mimochodom zložky, ktoré tvoria typickú levanduľovú vôňu, ale najmä odpudzujú hmyz. Jednoducho smrdia! Možno si okamžite spomeniete na sušené kvety levandule v látkových vrecúškach zavesených v šatníku proti moliam. Mám pre vás dobrú správu: komáre, vši a kliešte tiež neznášajú vôňu levandule. Nie je nič jednoduchšie ako mať letnú 100% levanduľová voda vždy pri sebe. Obsahuje zvyškové percento éterického oleja a jeho vôňa je naozaj nádherne sýta. Máte teda prírodný repelent, ktorý môžete bez obáv použiť aj na tú najcitlivejšiu pokožku.

Mäta pieporná(Mentha piperita)

Jednou z hlavných zložiek esenciálneho oleja mäty piepornej je mentol, čo je opäť zložka, ktorá nezapácha po lietajúcom hmyze, ako sú komáre, rôzne muchy, vši, blchy a pavúky. Takže vytiahnite mätovú vodu v spreji a zahrajte si s nimi! Ak chcete repelentnú silu ešte znásobiť, pokojne zmiešajte mätovú vodu s levanduľovou vodou v pomere 50:50 v prázdnej a čistej fľaši s rozprašovačom. Nielenže si vyrobíte zaručený štít proti hmyzu, ale budete mať po ruke aj neuveriteľné letné osvieženie. Oba tieto hydroláty majú chladivé účinky, ktoré vaša pokožka veľmi ocení.

Geránium(Pelargonium graveolens)

Geránium alebo pelargónia je ich veľké množstvo, ako napr. pelargónia ružová, voňavá, bourbun. Hlavnými zložkami ich éterického oleja sú citronellol a geraniol, ktoré vytvárajú známu „kvetinovo-ružovú“ vôňu, ktorá odpudzuje najmä komáre a kliešte. Jeho krásna vôňa dokonale dopĺňa repelentnú zmes alebo roll-on tyčinku.

Geranium Zdravets(Geranium macrorrhizum)

Je to endemická divoká balkánska rastlina, typická pre bulharské ľudové liečiteľstvo. Symbolizuje zdravie, dlhovekosť a životnú silu. Svojím zložením sa líši od typického pelargónie. Medzi hlavné zložky jej éterického oleja patrí germakrón, ktorý má podľa vedeckých štúdií antibakteriálne, protiplesňové a protirakovinové účinky. Zaujímať nás bude najmä schopnosť tejto byliny zmierňovať svrbenie a podráždenie. Opäť sme sa použiť jednoducho v jeho kvetinovú vodu .

Aromatické kocky ľadu na lupienkoch

Ak už k nehode s hmyzom došlo, neváhajte a okamžite ochlaďte postihnuté miesto jedným z troch uvedených hydrolátov (kvetových vôd). Jednak priamym postrekom na miesto, jednak obkladom z namočeného exfoliačného tampónu v jednom z nich. Môj osobný tip je pripraviť si mrazené aromatické kocky vopred. Zmiešajte mätu a levanduľu v pomere 50:50 v pohári vody a nalejte do zásobníkov na kocky ľadu. Ako viete, niektoré druhy hmyzu môžu spôsobiť naozaj nepríjemné červenkasté rany, a tak znásobenú chladivú silu týchto aromatických kociek určite uvítate. Stačí jemne potrieť miesto a úľava je tu okamžite!

Prajem vám krásne leto a čo najmenej obťažovania hmyzom!

Zdroje:

KG STILES – Kompletný sprievodca esenciálnymi olejmi, 2019.

Susanne Catty – Hydrosoly – ďalšia aromaterapia, 2001.

Lydia Bosson – Hydrosolová terapia, 2019.

Robert Tisserand, Rodney Young – Bezpečnosť esenciálnych olejov, 2014.

https://www.aromatics.com/blogs/wellness/natural-bug-repellent-with-essential-oils

https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/1934578X0800300418

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa