Neváhajte sa s nami spojiť tu

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Aromaterapia pre mačky

V poslednom čase dostávame častú otázku, ktoré esenciálne oleje sú vhodné pre mačky. Vzhľadom na to, že mačky sú veľmi citlivé zvieratá a zároveň majú nízku schopnosť spracovať rôzne zložky esenciálnych olejov kvôli nedostatku pečeňových enzýmov, je to veľmi hlboká téma. V tomto článku sa ho pokúsim otvoriť a zároveň osvetliť niektoré otázniky vyplývajúce z rozdielnosti rôznych zdrojov.

Super „sila“ esenciálnych olejov?!

Skutočnosť, že éterické oleje sú vysoko koncentrované rastlinné látky, je zrejmá. Len 1 kvapka týchto pokladov obsahuje približne 3-4 šálky (121-161 g) rastlinného materiálu. Inými slovami, 1 kvapka rozmarínového oleja sa rovná plným 3-4 šálkam byliny. Preto majú oleje silnú vôňu, ktorá nás nabáda k tomu, aby sme s nimi zaobchádzali opatrne.

Mačky často obťažuje ich silný zápach. V porovnaní s ľuďmi majú v nosovej sliznici takmer 4-krát viac čuchových buniek. Pri aromaterapii mačiek nás neobmedzuje len táto zaujímavá skutočnosť, ale aj fakt, že chlpatým zvieratám chýbajú dôležité pečeňové enzýmy, ktoré sa používajú na metabolické spracovanie jednotlivých zložiek éterických olejov v pečeni. Možno sa teraz pýtate, aká je súvislosť medzi pečeňou a vôňou?!

Prečo je väčšina esenciálnych olejov toxická pre mačky?

Či už si my alebo naši štvornohí priatelia vychutnávame vône esenciálnych olejov rozptyľovaním alebo ich nanášaním na kožu/srsť v zriedenej forme, alebo pochybným vnútorným používaním (ktoré SoZoLe Rose neodporúča!). Ich konečná cesta vedie vždy cez krvný obeh do pečene, kde sa pomocou pečeňových enzýmov rozkladajú na zložky rozpustné vo vode. Tieto metabolické zvyšky sa potom ako toxíny odvádzajú z tela močom a stolicou. Keďže mačkám chýbajú najmä pečeňové enzýmy UDP-glukuronozyltransferáza (podľa štúdie z roku 2013 ide o tri enzýmy UGT1A6, UGT1A9 a UGT2B7), kontakt s väčšinou esenciálnych olejov je pre ne toxický, čo často vedie k trvalému poškodeniu pečene a obličiek a v najhorších prípadoch k smrti.

Čomu sa vyhnúť u mačiek

Informácie o bezpečnosti jednotlivých esenciálnych olejov sa v jednotlivých zdrojoch líšia. A nájsť skutočne dôveryhodné zdroje podložené štúdiami alebo praxou je trochu ťažké. Napriek tomu vám po malom prieskume prinášam niekoľko zaujímavých faktov. Vedeli ste, že mentol obsiahnutý v mätovom oleji je nebezpečný nielen pre deti do 3 rokov, ale aj pre mačky?! R. Tisserand na svojej webovej stránke uvádza štúdiu z roku 1976, ktorá ukázala, že mentol je pre mačky 3-4-krát škodlivejší ako pre hlodavce. A to pravdepodobne v dôsledku chýbajúceho pečeňového enzýmu.

Vyhnite sa aj citrusovým olejom u mačiek. Monoterpenoly sú pre tieto zvieratá problematické. A jeden z nich, d-limonén, spôsobuje, že citrusy tak krásne voňajú! Mačky sú citlivé aj na fenoly obsiahnuté v oleji z oregana alebo tymiánu. A tiež polyfenoly obsiahnuté v škorici, klinčeku alebo brezovom oleji. Medzi ďalšie vylúčené esenciálne oleje podľa Amy Joysonovej a jej knihy Esenciálne oleje pre mačky patria borovicový a jedľový olej, šalvia lekárska a niaouli.

A čo často spomínaný čajovníkový olej? Takto sa vyjadruje výskumná veterinárna štúdia z roku 1998, keď sa tri mačky otrávili po tom, čo sa na kožu každej z nich aplikovalo 20 ml tohto neriedeného esenciálneho oleja na liečenie nepríjemných blších uhryznutí. Všetky tri mačky boli otrávené, dve sa po intenzívnej liečbe podarilo zachrániť, jedna, žiaľ, uhynula. Tu vidíte, ako sa aj dobrý úmysel môže zmeniť na nezvratnú katastrofu.

Zdá sa, že potom už nie je veľa bezpečných esenciálnych olejov?! Alebo áno?

Bezpečné esenciálne oleje pre mačky

Ktoré oleje môžeme pokojne používať pre našich domácich miláčikov? Po konzultácii s mačacou psychologičkou Klárou Nevečeřalovou a na základe jej odporúčania, ktoré vychádzajú zo zahraničných autorov A. Joysona a Dr. Philipa Ozza, sú najmä tieto:

Levanduľa, slamienka, kadidlo, damašská ruža, pelargónia, šalvia lekárska, harmanček, rozmarín, jazmín, neroli a majoránka

Dávajme si však pozor, aby sme to s ničím nepreháňali, preto buďme k našim zvieracím priateľom ohľaduplní. Rozptýľme max. 1 hodina denne. Ideálne je rozdeliť si tento čas na 2 x 30 min. alebo 3 x 20 min. Potom ho dôkladne vyvetrajte, a ak ho rozptyľujeme pre vlastné potešenie a radosť, urobte to v miestnosti, kam nemajú prístup mačky, a opäť ho dôkladne vyvetrajte. Ak si potrebujete namiešať aromaterapeutické mazanie pre mačky, vždy nezabudnite zriediť bezpečné esenciálne oleje s nosným olejom v bezpečnom pomere. Clara odporúča 1:50, takže na 1 kvapku esenciálneho oleja 50 kvapiek nosného oleja (akéhokoľvek rastlinného oleja ).

Kvetinové vody alebo hydroláty ako bezpečná aromaterapia pre mačky

Osobne pre zvieratá uprednostňujem kvetové vody alebo hydroláty, ktoré sú bezpečnejšie a šetrnejšie ako samotné koncentrované éterické oleje! Neváhajte siahnuť po kvetinovú vodu z chrpy na starostlivosť o oči, levanduľu na upokojenie a uvoľnenie a ružovú vodu pre harmóniu. Harmanček je vhodný pri smútku a depresii zo straty. Ako harmanček , ako aj rímsky harmanček sa môže používať pri zápale ďasien v pomere 20 % hydrolátov a 80 % vody. Aplikujte 2-3 kvapky tejto zmesi na ďasná zvieraťa 4-6-krát denne počas 3 týždňov. Potom môžete na rany a škrabance naniesť malé množstvo neriedeného levanduľového hydrolátu, ktorý ranu raz prečistí (S. Catty – Hydrosoly Ďalšia aromaterapia, str. 193). A nezabúdajme, že hydroláty môžete použiť ako úplne prírodný osviežovač miestnosti alebo záverečnú fázu oplachovania mačacej toalety.

Verím, že som vniesla trochu svetla do spleti informácií o aromaterapii mačiek. Vždy si všímajte, ako vaša mačka reaguje na oleje alebo hydroláty, ktoré jej ponúkate. Ak si nie ste istí, či esenciálne oleje používate na seba, nepoužívajte ich ani na svojich domácich miláčikov. Poraďte sa s odborníkmi. V Českej republike je to psychologička Klára Nevečeřalová , ktorú mnohí z vás poznajú z relácie ČT „Kocúr nie je pes“ a ktorá bola hosťom jedného z našich živých vysielaní. Pozrite si jeho zábery tu .

Zdroje:

S. Catty – Hydrosoly The Next Aromatherapy, 2001

R. Tisserand, R. Young – Bezpečnosť esenciálnych olejov, 2014.

KG STILES – Kompletný sprievodca esenciálnymi olejmi, 2019.

R. Tisserand: Mačky a bezpečnosť esenciálnych olejov (14.6.2011)

Bischoff K., Guale F. 1998 Otrava austrálskym čajovníkovým olejom u troch čistokrvných mačiek. Journal of Veterinary Diagnostic Investigation

A. Joyson – Esenciálne oleje pre mačky, 2015

Dr. P. Ozz – Esenciálne oleje pre vašu mačku, 2015

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa