Neváhajte sa s nami spojiť tu

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Bylinkové kúpele v histórii a dnes

História bylinkových nebolí liečebných kúpeľov siahajú mnoho tisícročí dozadu. Ich počiatky nájdeme už v starovekom Egypte. V terapeutickú silu bylinných kúpeľov verili aj antickí Gréci, ktorí sa samozrejme inšpirovali v Egypte. A odtiaľ sa ich tradícia odovzdávala ďalej. V dnešnej dobe si ich môžete dopriať v pohodlí domova a to pomocou kvetových vôd, nálevov zo sušených bylín či olejových macerátov a éterických olejov. Poviem si ako na to a prečo sú pre naše zdravie tak prínosné.

Voda ako dar bohov

Voda bola však uctievaná všetkými antickými civilizáciami. Bola považovaná za dar bohov, ktorým môže byť život udržaný ale aj odňatý. Naprieč kultúrami sú vidieť najrôznejšie rituály spojené s vodou, ktorých spájajúcim prvkom je „očistenie“. Prvý historický záznam bylinných kúpeľov, teda spojenie prvku vody a hojivej sily bylín, bol nájdený v staroindických védskych textoch 1500 pnl

Rímsky pohľad na čistotu

Hippokrates, otec modernej medicíny, navrhoval hydropatiu ako účinnú formu, ktorá bola súčasťou medicíny. Dokladal to svojimi početnými skúsenosťami s liečením ako tela, tak aj duše. Antická Rímska ríša bola preslávená svojim vzťahom k vode a čistote, ktorý sa odrážal v stavbách kúpeľov a viaduktov, ktoré vodu do týchto miest prinášali. V učení Hippokrata pokračovali rímski učenci Galen a Discorides. Bylinné kúpele sa tak šírili do celého sveta. Spomínané sú v ich spojitosti najmä tieto bylín ako ruža, vavrín, harmanček, ovos, rozmarín, medovka, borovica, bazalka či borievka.

Potvrdené vedou

Vedecky bolo potvrdené, že ponorenie tela do prijateľne teplého kúpeľa má mnoho pozitívnych účinkov. Patria medzi ne: zníženie stresu a úzkosti, úľava od bolesti (stačí spomenúť pôrody do vane), zníženie zápalov, podpora svalovej relaxácie, podpora imunity, podpora funkcie pľúc či podpora kardiovaskulárneho systému. Navyše teplý kúpeľ pomáha otvoriť póry a potiť sa, čo je dôležitá prvok látkovej výmeny v našom tele, alebo heslo toxíny z tela preč!

Bylinky bohaté na éterické látky

Pre bylinný kúpeľ sa používajú rastliny, ktoré sú bohaté na éterické látky. Ako vieme z ďalších vedeckých dokladov, éterické komponenty majú široké účinky. Najviac preštudovanou vlastnosťou je antibakteriálna, potom protizápalová, regeneračná, tlmiaca bolesť, protikŕčová a samozrejme podporujúca dobrú náladu. Nie je teda náhodou, že práve bylinky ako harmanček rímsky aj harmanček pravý, ruža, rozmarín, mäta či levanduľa sú obľúbenou súčasťou aromatických relaxačných kúpeľov.

Ako na to nielen s kvetovými vodami

Môžete si pripraviť nálev zo spomínaných bylín. Zalite cca 30g sušených bylín 500 ml vriacej vody a nechajte 20 min lúhovať. Potom sceďte. Hotový nálev môžete uchovať v chladničke max. 24 hodín.

Druhým variantom je pridať do kúpeľa 2-4 polievkové lyžice 100% hydolátu alebo kvetovej vody. Tie sú oveľa silnejšie ako nálevy a vydržia Vám 18-24 mesiacov. Kanadská vedkyňa a aromaterapeutka S. Catty ich pre ich intenzitu nazýva „bylinkovými espressami“.

Tretím variantom je využitie bylinných macerátov či rastlinných olejov, v ktorých sú primiešané 100% éterické oleje. Tu musíme dbať na zvýšenú opatrnosť. Najprv si musíme byť istí, že sme zvolili 100% éterický olej a nie vonný olej, aby sme sa vyhli nepríjemnej reakcii na pokožku. A samozrejme je dôležité zmiešať niekoľko kvapiek éterického oleja s rastlinným olejom. Éterické oleje totiž nie sú vo vode rozpustné, takže by nám iba plávali po povrchu vody a na malú časť tela by sa tak dostala ich veľká dávka, čo by za následok mohlo mať opäť podráždenie. Ideálne je teda zmiešať 3-5 kvapiek nedráždivého éterického oleja ako napríklad levanduľa, geranium, kadidlo, šalvia muškátová v 1 čajovej lyžičke obľúbeného rastlinného oleja a túto zmes naliať do prúdu vody.

Nápady na bylinkové kúpele

Kúpeľ na dobrý spánok

1 lyžica levanduľovej kvetovej vody

1 lyžica kvetovej vody harmanček rímsky

1 lyžica kvetovej vody lipový kvet

Relaxačný kúpeľ s vôňou kvetov

2 lyžice ružovej kvetovej vody

1 lyžica kvetovej vody neroli (pomarančový kvet)

Relaxačný kúpeľ s vôňou lúk

1 lyžica medovkovej kvetovej vody

1 lyžica harmančekovej kvetovej vody

Uvoľňujúci kúpeľ mysle i svalov

2 lyžice bazovej kvetovej vody

1 lyžica harmančekovej kvetovej vody (rímsky alebo pravý)

Kúpeľ pri prechladnutí a upchatom nose

2-3 lyžice borovicového hydrolátu

Vyživujúci kúpeľ

1 lyžica levanduľovej vody

1 lyžica nechtíkovej kvetovej vody

1/3 hrnú ovseného mlieka alebo si môžete dať do mušelínového vrecka 2 lyžice ovsených vločiek a vložiť do kúpeľa

Posilňujúci ženský kúpeľ

1 lyžica rebríčkovej kvetovej vody

1 lyžica kvetovej vody skalné ruže

Kúpeľ boľavých a natiahnutých chrbta

1-2 lyžice ľubovníkovej kvetovej vody

1 lyžica kvetovej vody harmančeka pravého

Exotický stimulujúci kúpeľ

2 polievkové lyžice jazmínovej alebo ylangovej kvetovej vody

Zlatý kúpeľ

1-2 čajové lyžičky nechtíkového olejového macerátu

2 kvapky éterického oleja levandule

1 kvapka éterického oleja harmanček rímsky

Pokiaľ milujete kvety vo svojom kúpeli, tak si určite prisypte 1 polievkovú lyžicu sušených nechtíkových kvetov.

Kráľovský kúpeľ

1-2 čajové lyžičky čerešňového olej

2 kvapky éterického oleja Myrha

1 kvapky éterického oleja kadidlo

1 kvapka éterického oleja šalvia muškátová

Zmiešať v 1/2 hrnčeku mlieka (môže byť aj rastlinné)

Teraz už určite tušíte, ako na bylinkové kúpele a tiež viete, na čo dať pozor. Užite si svoje večerné rituály a neváhajte sa inšpirovať aj našimi predchádzajúcimi článkami. Napríklad o “Ružovom kúpeli kráľovnú Bereniké” . Spomínané voňavé komponenty kúpte na našom e-shope , kde pre Vás máme tú najširšiu ponuku najkvalitnejších kvetových vôd na českom a slovenskom trhu a nielen to….presvedčte sa sami!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZADARMO

Elektronická kniha

6 aromatických gurmánskych receptov s kvetinovými vodami