Modrá chrpa(Centaurea Cyanus) je malá rastlina z čeľade hviezdicovitých s nebesky modrými kvetmi, ktoré sa tradične používajú ako prírodné farbivo do čajov. Krásnu modrú farbu ich kvetov spôsobuje prírodná látka kyanín, ktorá sa nachádza aj v kvetoch fialky voňavej. Príbuzné druhy modrých chrústov vás môžu prekvapiť svojou ružovofialovou a dokonca žltou farbou. Hoci je to dôležitá medonosná a opeľujúca rastlina, v skutočnosti je to burina. Burina, ktorá je vzácnou liečivou rastlinou. Bežne ju nájdete rásť v medzerách medzi obilninami a inými poľnohospodárskymi plodinami, čím sa zvyšuje biodiverzita. V istom období sa však vďaka masívnej herbicídnej ochrane jeho výskyt na ornej pôde znížil, až z českých polí takmer vymizol. Ako jedna z najpoužívanejších rastlín v kozmetickom priemysle sa na ňu dnes pozrieme bližšie.
Čaj v čase moru
Táto veľmi jemná rastlina patrí k tradične sušeným bylinám (iba kvet), ktoré sa miešajú do čajov pri prechladnutí, nádche, žalúdočných vredoch, infekciách močových ciest a tiež na výplachy očí. Sušené kvety sa dajú použiť aj na odvar alebo si z čerstvo natrhaných a usušených kvetov môžete do druhého dňa pripraviť liehovú tinktúru (v 40 % liehu). Susanne Catty nás informuje, že “v čase moru sa (chrpa) vo forme čaju používala ako liek proti tejto nákaze”. (S. Catty – Hydrosoly The Next Aromatherapy) Presne nie je známe prečo. Zúfalí nakazení boli pravdepodobne ochotní vyskúšať takmer čokoľvek, aby sa uzdravili:-)
Hrb pre šťastie
Historické vnímanie tejto rastliny je naozaj pestré a za zmienku stojí, že “ľudia verili, že kto prvý uvidí chrpu, má si ňou pretrieť oči, potom ho nebudú bolieť po celý rok.” (P. Kourková – Duša kvetov: Najkrajšie z našich lúk a záhrad, Mladá fronta, 2022, s. 32). Mimochodom, je to aj národný kvet Estónska a symbol obetí vojny, vdov a sirôt vo Francúzsku. V reči kvetov znamená darovanie chrpy, že darca je šťastný, a preto sa chrpový veniec vešal v chalupách, aby sa udržalo rodinné šťastie.
Od drogérií po lekárne
V kozmetickom priemysle sa spája so starostlivosťou o citlivú pleť a očné okolie. Vo Francúzsku sa dokonca prekrýva s farmakológiou. V lekárňach sa chrpová voda predáva v minibaleniach určených na výplach podráždených očí. Takto sa bežne používa na klinikách paliatívnej starostlivosti a tiež vo vodoliečbe, ako spomína R. Lewis vo svojej online prednáške z 15.3. 2023 – Hydroláty v klinickej praxi pre Aroma Summit 2023.
Zmierňuje “vačky” pod očami
Vráťme sa však ku kozmetickej starostlivosti o očné okolie. Vďaka svojim protizápalovým, upokojujúcim a chladivým účinkom je v prípade 100% kvetinová voda vhodná na obkladanie unavených, opuchnutých a svrbiacich očí. Stimuluje odtok nahromadenej tekutiny pod očami. Jeho chladivá sila sa používa v rôznych kozmetických výrobkoch, ako sú krémy, masky, toniká a odličovače. Vedeli ste, že chrpová voda je skvelá aj na spevnenie zrelej a jemnej pokožky dekoltu?!
Použitie v starostlivosti o vlasy
A nakoniec nemôžem zabudnúť na jeho účinky na vlasy. Po aplikácii v poslednej fáze umývania (bez oplachovania) dodáva vlasom lesk. Ak máte suchšie blond vlasy a harmančeková voda vás vysušuje, vyskúšajte namiesto nej chrenovú vodu.
Prečo takmer nevonia?
A ako vonia kvetinová voda Chrpa? Jeho vôňa je takmer nepostrehnuteľná. Neobsahuje žiadne esenciálne látky, ktoré by sa dali zachytiť v procese destilácie. Ak budete fľašu s touto vodou uchovávať v chlade, vôňu si nevšimnete. Naopak, v teplejších podmienkach sa uvoľňuje veľmi jemná kvetinová vôňa.
Jemná vôňa značky Chrpa naznačuje jej zameranie na citlivú pokožku a jej potreby. Ale nenechajte sa oklamať, je to veľmi silný bylinný pomocník!
Zdroje:
P. Kourková – Duša kvetov: najkrajšie z našich lúk a záhrad, Mladá fronta, 2022
Online prednáška R. Lewisa z 15.3. 2023 – Hydroláty v klinickej praxi pre Aroma Summit 2023.
S. Catty – Hydrosoly Ďalšia aromaterapia, Healing Art Press, 2001
Vrecková encyklopédia bylín, Millennium 2022.