Neváhajte sa s nami spojiť tu

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Cypruštek z dávnych čias

Svieža, farebná a občas slnečná jeseň. Ráno nás privíta hustá hmla, cez deň slnečné lúče presvitajú cez žlto-červené listy a večer sa na skle vytvára tenká námraza. Je to čas, keď sa príroda pripravuje na dlhý zimný spánok. Všimol som si, že veľa ľudí v tomto ročnom období vyhľadáva vôňu cyprusu. A nie som prekvapený, pretože ja som tiež.

Transformácia oleja

Cypruštek vždyzelený, Cupressus sempervirens, je olejom premeny. Podľa gréckej mytológie sa mladý muž menom Cyparissus premenil na cyprus. Jedného dňa pri love zabil jeleňa, ktorého uctievali lesné nymfy a ktorého si obľúbil aj sám Apolón. Cyparissus trpel takými výčitkami, že prosil o večné utrpenie. Bohovia ho vypočuli a premenili ho na cyprus, ktorý je známy svojou dlhovekosťou. Túto bájku ilustruje Ovidiova báseň Cyprus :

„Akeď vyplakal všetku krv zo svojho tela,

zrazu sa jeho končatiny zazelenajú od hlavy až po päty:

vlasy, ktoré mu ešte pred chvíľou splývali z bieleho čela,

…mení sa na štetinatú srsť, potom je zrazu tuhá a nová,

so štíhlymi špicatými vrcholmi, ktoré hľadia na hviezdnu oblohu.“

Medzi ríšou živých a mŕtvych

Takže, ako som povedal, je to cyprusový esenciálny olej je olejom transformácie a obnovy. To možno chápať ako opustenie starého, nájdenie a prijatie nového. Cypruštek je zasvätený Hádovi, bohu podsvetia. Nie je náhoda, že sa väčšinou vysádza na cintorínoch. Rozdeľuje totiž svet živých a ríšu mŕtvych. V paliatívnej starostlivosti sa esenciálny olej používa pre jeho schopnosť zmieriť sa s koncom a prechodom do iných sfér. Pomáha pozostalým pochopiť a prijať koniec ich milovanej osoby. Bolo by však chybou spájať tento éterický olej len so smrťou. Učí nás trpezlivosti, a keď príde správny čas, nechá nás ísť ďalej. On vie, kedy je ten správny čas, a povzbudzuje nás, aby sme urobili prvý krok.

Hravosť lesného satyra

V jej uzemňujúcej vôni je však niečo ľahké a hravé. Cítim vôňu letného slnkom prehriateho lesa, vidím olivový háj a medzi stromami satyra, lesnú bytosť s napoly ľudským a napoly kozím telom, ktorý hrá na flaute a tancuje s nymfami. A tento faun nie je jedným z tých, ktorí by mali stáť nohami pevne na zemi. Veselý chlapík, ktorý miluje víno a všetky druhy iných zážitkov. Cypress nám teda posiela správu: Nebojte sa zmien, ktoré nás vedú k premene. Pretože vždy, keď niečo staré končí, niečo nové začína.

Pre SoZoLe Rose by Aneta Jirchářová, aromatherapy_kvítek (na Instagrame)

Autor Aneta Jirchářová

Absolvent umeleckej školy. V súčasnosti si prehlbuje štúdium v oblasti aromaterapie, ktorú rada vníma z pohľadu farieb.

„Inšpiráciu hľadám najmä v prírode, ktorú obdivujem a rešpektujem jej múdrosť. Vo svojich kresbách sa snažím zachytiť dušu a silu rastliny.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa