Neváhajte sa s nami spojiť tu

Poštovné na Slovensku zdarma pri objednávke od 65 €

Destilované alebo lisované citrusové oleje?

Tento článok bol napísaný pre webovú stránku Odbornej spoločnosti českej aromaterapie.

Lisované citrusové oleje s explóziou osviežujúcich vôní a terapeutických vlastností vás vyzývajú, aby ste ich pridávali nielen do aromaterapeutických zmesí, ale aj do kozmetiky a parfumov. Bohužiaľ, vďaka svojim prírodným zložkám, furokumarínom (FC), spôsobujú podráždenie po vystavení pokožky slnku a UV lampám (až 18 hodín po aplikácii!), tzv. fototoxická reakcia. Prejavuje sa fototoxickou dermatitídou, ktorej znakmi sú bolesť, začervenanie, pľuzgiere a pigmentácia.

Fototoxická reakcia a zásah IFRA

Ako a prečo sa to deje? FC sa môžu viazať na DNA kožných buniek, keď je koža vystavená UV žiareniu. To spôsobuje odumieranie ich buniek, čo si všimneme vyššie uvedenou nepríjemnou reakciou. Vďaka zásahu IFRA (Medzinárodnej asociácie pre vône) bolo používanie citrusových olejov v kozmetike a parfumoch obmedzené zákonom. To bol tiež jeden z hlavných dôvodov, prečo sa vyrábali destilované citrusové esenciálne oleje, ktoré FC neobsahujú vôbec alebo ich obsah je zanedbateľný.

Čo sú furokumaríny alebo furanokumaríny (FC)

Furokumaríny sú prírodné zložky esenciálnych olejov lisovaných zo šupiek citrusových plodov. Pravdepodobne najznámejšími z nich sú bergapten v bergamotovom oleji a citropten v citrónovom, bergamotovom a limetkovom oleji. FC sa však nachádzajú aj v iných ako citrusových esenciálnych olejoch, napr. angelicín v Angelica officinalis, metoxsalén v Ruta fragrant, psoralén v bergamote, aksamietnici, angelike a oleji z horkého pomaranča, marmezín a 8-hydroxybergapten v nechtíku lekárskom.

Margarita dermatitída a iné zvláštnosti

Zvláštnosťou sú fototoxické zložky, ktoré nie sú furokumarínmi, ale napriek tomu by sa mali spomenúť. Ide o alfa-terthienyl v prípade zamatového oleja, dimetylantranilát v prípade mandarínkového oleja, pretože aj pri týchto éterických olejoch by sme mali pri aplikácii na pokožku dodržiavať dermálne limity. Ďalšou zaujímavosťou je hypericín, ktorý je prítomný v krásnom červenom maceráte kvetov ľubovníka a spôsobuje fototoxickú reakciu len po vnútornom použití, táto ťažká molekula nie je prítomná v esenciálnom oleji (R. Tisserand, Essential Oil Safety, 2. vydanie, s. 417). Nemôžem vynechať známe rastliny, ktoré môžu spôsobiť podráždenie kvôli obsahu FCs. Dávajte pozor pri manipulácii so zelerovým semienkom, petržlenom, boľševníkom. Alebo už známa plážová „margaritová dermatitída“, keď sa pri stláčaní limetky aj citróna dostanú FC z kôry do šťavy, a tým aj na povrch našich rúk. Ak sa k tomu pridá slnečné žiarenie, ktorému sa na pláži nedá vyhnúť, vzniká fototoxická reakcia. Pozrite si následky na fotografiách na webovej stránke Inštitút Tisserand .

Prenos furokumarínov

Furokumaríny sú v týchto éterických olejoch prítomné v malých percentách, približne 1 – 2 %, ale už 0,1 % môže byť fototoxické. Molekuly FC sú neprchavé, ťažké, a preto väčšie ako väčšina ostatných molekúl esenciálnych olejov. R. Tisserand uvádza, že je veľmi pravdepodobné, že ťažšie molekuly FCs sa prenášajú aj do extraktov Co2 a absolútnych látok (R. Tisserand, Essential Oil Safety, 2. vydanie, s. 87). Preto sa ako fototoxický uvádza nielen esenciálny olej zo stromu axamitu, ale aj jeho absolútna hodnota. A tak je figový list absolútny.

Destilované citrusové oleje

Fotoxické reakcie na parfumy obsahujúce bergamotový olej boli prvýkrát zaznamenané v roku 1916. V priebehu rokov vedci poukázali na súvislosť medzi FC a UV žiarením. Vďaka práci IFRA a jej zverejňovaniu bezpečnostných odporúčaní pre citrusové oleje sa to darí už od 70. rokov 20. storočia. 20 rokov. storočia sa vyskytuje sporadicky. Všetky tieto aspekty viedli k priemyselnej výrobe destilovaných citrusových olejov. Vyznačujú sa jemnejšou vôňou a sú úplne bezfarebné. Lisované sú farebné a majú bohatšiu arómu, ale aj kvôli dermálnym limitom FC pri aplikácii na pokožku. R. Tisserand upozorňuje, že destilované citrusové oleje (R. Tisserand, Essential Oil Safety, 2. vydanie, s. 87), a to najmä z dôvodu, že neprchavé ťažšie molekuly FC počas destilačného procesu neprechádzajú do esenciálneho oleja! Preto tieto éterické oleje neobsahujú prakticky žiadne FC, a preto nie sú fototoxické(R. Tisserand: Phototoxicity: essential oils, sun and safety, 20.6.2023)

Medzi tzv. bezpečné nefotoxické citrusové plody R. Tisserand zaraďuje:

Destilovaný eo: Citrón, limetka, mandarínka, pomaranč, bergamot, grapefruit

Lisovaný eo: sladký alebo krvavý pomaranč

Ostatné eo: citrónový list, neroli, petitgrain

R. Tisserand ich klasifikuje ako pravdepodobne mierne fototoxické:

Mandarínka, mandarínka (ovocie), petržlen, zázvor, yuzu, pačuli

Destilované verzus lisované

Veda nás naďalej informuje o tom, ako a prečo je destilovaný citrus bezpečný. Dôkazom toho je napríklad. HPLC (vysokoúčinná kvapalinová chromatografia) analýza destilovaného citrónového oleja. Z jeho výsledkov vyplýva, že obsahuje 12-krát menej izopimpinellínu, 22-krát menej bergapténu a 930-krát menej citropténu ako lisovaný citrónový olej, čo znamená, že destilovaný citrónový olej nie je fototoxický, aj keď obsahuje niektoré FC.

Desivé dôsledky

Na druhej strane, čo môže spôsobiť neodborné použitie lisovaného limetkového oleja ako súčasti domáceho dezodorantu v kokosovom oleji, odporúčam nahliadnuť do databázy Nežiaduce reakcie v inštitúte Tisserand. Alebo naozaj veľmi nešikovné použitie neriedeného bergamotového lisovaného oleja pred vstupom do parnej miestnosti a následné solárium s jeho desivými následkami. Mal by som zdôrazniť, že je to naozaj škaredý pohľad .

Profesionalita nadovšetko

Nakoniec je potrebné poznamenať, že dermálne limity IFRA 50 a 51 pre lisované citrusové oleje sa vzťahujú „len“ na kozmetiku a parfumériu. Osobne odporúčam, aby ich aktualizovanej podobe venovali pozornosť profesionálni aromaterapeuti v rámci svojho profesionálneho prístupu k zdraviu klientov. Praktické tabuľky nájdete aj v druhom vydaní knihy Tisserand & Young (2014) – Essential Oil Safety. V prípade, že máte záujem o destilované citrusové oleje alebo ich preferujete vo svojej praxi, odporúčam vám náš rozmanitý sortiment výrobkov destilovaných citrusových olejov od rodinnej spoločnosti SoZoLe Rose . Nájdete tu aj lisované citrusové oleje z menších šarží talianskych pestovateľov a liehovarov. Môžete ľahko porovnať rôzne typy a vybrať si presne podľa svojich potrieb.

Zdroje:

Tisserand & Young (2014). Bezpečnosť esenciálnych olejov 2e. Churchill Livingstone, Edinburgh.

R. Tisserand: Fototoxicita: éterické oleje, slnko a bezpečnosť (20.6.2023) https://tisserandinstitute.org/phototoxicity-essential-oils-sun-and-safety/

Li, G., Xiang, S., Pan, Y. et al (2021). Účinky lisovania za studena a hydrodestilácie na aktívne neprchavé zložky v citrónovej silici a účinky výsledných olejov na oxidačný stres súvisiaci so starnutím u myší. Frontiers in Nutrition, 8(jún), 1-15.

https://doi.org/10.3389/fnut.2021.689094

Podrobnosti o hlásení nežiaducich reakcií – vápno vyjadrené olejom https://tisserandinstitute.org/adverse-reaction-database/#home/adverse-reaction-report-detailed-view/5909ab1aac4d112661576d4e/

Podrobnosti o hlásení nežiaducich reakcií – bergamotový olej https://tisserandinstitute.org/adverse-reaction-database/#home/adverse-reaction-report-detailed-view/5909a23d6000582668659041/

Index štandardov IFRA – 51. zmena

https://ifrafragrance.org/docs/default-source/51st-amendment/ifra-51st-amendment—index-of-ifra-standards.pdf?sfvrsn=6511ee03_2

Štandardy IFRA

https://ifrafragrance.org/safe-use/standards-documentation

IFRA Kompletné normy 50.

https://ifrafragrance.org/docs/default-source/ifra-code-of-practice-and-standards/ifra-standards—50th-amendment/standards-compiled.pdf?sfvrsn=87deb890_4

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava na Slovensko zdarma pri objednávke nad 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa