Neváhajte sa s nami spojiť tu

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Drmek obyčajný a jeho tajomstvo

Drmek obyčajný je jednou z tajomných a v súčasnosti veľmi obľúbených ženských bylín. Jeho história často vzbudzuje úsmevy a naopak jeho účinky na ženský hormonálny systém veľkú úctu. Vyrába sa z neho kvetová voda, éterický olej aj tinktúry. Poďte sa o tomto bylinkovom poklade dozvedieť oveľa viac. Príbeh drmku obecného čiže vitexu Vám bude rozprávať aromaterapeutka a fytoterapeutka Aneta Jirchářová.

Názov drmek ihneď evokuje niečo drsné a na dotyk hrubé, ale nie je tomu tak. Drmek obyčajný je ker z čeľade hluchavkovitých. Úprimne by som na prvý pohľad nepovedala, že drmek je členom tejto rodiny. Ale ak si prezrieme zblízka jeho fialkasté kvety, tak už by sme ho mohli zaradiť ako nejakého strýka, ktorý sa občas objaví na rodinnej oslave.

Drmek a menštruačné problémy

Jeho odborné meno Agnus castus , po latinsky znamená ,,cudný baran”, pretože sa verilo, že znižuje libido. A pre tento účinok ho môžeme poznať aj pod jeho ľudovým názvom mníšske korenie, pretože bol vysádzaný v kláštoroch a pomáhal tak lepšie znášať celibát. Moje spolužiačky mi dali prezývku “ drmková lady“ . Nie preto, že by som sa vyžívala v celibáte, ale pretože som silu drmku veľmi ospevovala a hneď, ako bola príležitosť, som o ňom hovorila. Predovšetkým, ako dokáže pomôcť ženám v ich cykle. Napríklad sa používa pri predmenštruačnom syndróme, premenopauze, ale aj pri bolestivej a silnej menštruácii.

Aromaterapeutické využitie drmku

Už od pradávna je drmek spájaný so ženskou energiou, nielen pre svoje liečivé schopnosti. Dnes sa na liečbu používajú plody, tvarom pripomínajúce guličky korenia. A tým sa krásne vraciame na označenie mníšske korenie . Na prvý pohľad nás zaujmú jeho listy, ktoré pripomínajú listy konope a kvetenstvo podobné levandule. Čo nám týmto chce povedať?! Že je drmek silne harmonizujúca a dostáva nás do pokojného bytia mysle?! Každopádne po drmku siahnite v okamihu akejkoľvek zmeny. Pomáha nám prijať a konať. Pomáha prekonať problémy spôsobené práve zmenami. Či životnými alebo psychickými. Uľahčuje procesy týchto zmien a pomáha nám ich lepšie prekonať. Prináša nám ľahkosť uvoľnením nahromadených emócií.

Vnímanie drmku

Drmek je taký škriatok, ktorý nepotrebuje veľkú pozornosť. Vlastne sa drží späť a najradšej sa zdržiava vo svojom svete. U nás drmek neprebýva, ale ak by sme ho stretli v jeho domovine, najskôr by len tak posedával na balkónku svojho malebného domčeka a užíval si slnečné lúče. Nás by si nevšímal do doby, kým by sme naňho porozprávali. Svoju pozornosť nám bude venovať a tiež rád poradí, ale do dlhého rozhovoru sa mu chcieť nebude. Predsa len sme ho vyrušili z jeho meditácie. Ale pretože je drmek mierumilovný škriatok, srdečne sa s nami rozlúči a na cestu nám dá niečo pre radosť.

100% kvetovú vodu Domek obyčajný a 100% éterický olej Drmek obyčajný kúpte tu.

Prečítajte si predchádzajúci článok Anet o Kvetovej vode Skalné ruže.

Pre SoZoLe Rose napísala Aneta Jirchářová, Aromaterapia Kvietok, jej web nájdete tu .

Autor Aneta Jirchářová

Absolventka umeleckej školy, odborná aromaterapeutka a fytoterapeutka so zameraním na aromaterapeutické masáže, ktorá aromaterapiu rada vníma z pohľadu farieb.

„Inšpiráciu hľadám najmä v prírode, ktorú obdivujem a rešpektujem jej múdrosť. Vo svojich kresbách sa snažím zachytiť dušu a silu rastliny.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa