Neváhajte sa s nami spojiť tu

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Fakty a zaujímavosti o ružovom oleji II.

Vedeli ste, že bulharský ružový olej destilovaný z kvetov damašskej ruže obsahuje takmer 280 zložiek a jeho pravosť sa dá rozpoznať aj podľa toho, že tuhne pri izbovej teplote pod 20 stupňov? Lepšie povedané, „géluje“ vďaka prítomnosti svojej prirodzenej pevnej časti, ktorá pozostáva z parafínov a voskov. Tekutú časť tvoria aromatické zložky, najmä terpény, ako geraniol, citronellol, farnesol, linalool a nerol.

Ako vonia?

Ďalším znakom pravosti je jeho farba. Musí mať svetložltú až zelenkastú farbu a samozrejme typickú vôňu. Aký je v skutočnosti? V oficiálnej dokumentácii bulharského ministerstva poľnohospodárstva a v následných technických listoch sa vždy uvádza „charakteristická vôňa oleja z damašskej ruže“. Čo bežnému používateľovi veľa nepovie. Preto vám do nej chcem poskytnúť viac informácií. Je to veľmi omamná vôňa, ktorá môže neskúsenému človeku spôsobiť závrat. Ako by nie, keď sa v jednej kvapke skrýva sila 30-40 rozkvitnutých ružových kvetov. Vôňa bulharského ružového oleja je výrazne kvetinová so zemitými tónmi a sladkosťou v závere. Je to ako vstúpiť priamo do plne rozkvitnutého poľa ruží. Tento pocit je taký silný a nezabudnuteľný, že sa hovorí: „Keď raz zacítite vôňu pravého ružového oleja, zapamätáte si ju a vždy ju spoznáte medzi ostatnými.“ Môžete sa stretnúť s mnohými ružovými olejmi, ale nedosahujú svetoznáme vlastnosti toho bulharského. Používa sa nielen v parfumérii, kde je fixátorom vône v 42 % pánskych parfumov a 96 % dámskych parfumov na celom svete, ale aj v kozmetike, farmakológii a dokonca aj v potravinárskom priemysle.

Zabijak baktérií spôsobujúcich akné

V kozmetickom priemysle je nielen súčasťou luxusných anti-age produktov, ale má aj svoje vedecky dokázané pozitívne účinky na pleť. Bolo preukázané, že spomaľuje príznaky starnutia pokožky a je účinný pri atopickom ekzéme, psoriáze a rosacei. Okrem toho sa zistilo, že vďaka obsahu geraniolu a citronelolu znižuje nadmernú tvorbu kožného mazu, takže je vhodný na zaradenie do radu starostlivosti o mastnú a problematickú pleť. Príjemným zistením modernej vedy je aj fakt, že ružový olej pôsobí antibakteriálne priamo proti baktériám spôsobujúcim akné, Cutibacterium Acnes a Staphylococcus Epidermidis. Jeho schopnosti sú skutočne veľmi silné. Vedci skúmali aj protizápalové účinky a zistili, že ružový olej má pozitívny vplyv na zníženie zápalových procesov. Reguluje aktivitu špecifických receptorov, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri syndróme citlivej kože. Bulharský ružový olej je skutočným pokladom, ktorý od nepamäti zohráva významnú úlohu v kozmetickom priemysle a často sa vyskytuje aj tam, kde by ste ho nečakali.

Ružový olej v rukách medicíny

Vedeli ste, že bulharský ružový olej je súčasťou očných liekov, žalúdočných a črevných prípravkov, pretože je nielen dobrým preháňadlom, ale je účinný aj proti črevným parazitom? Nájdete ho v prípravkoch na kožné a zubné ochorenia. Keďže zmierňuje astmu, je jednou zo zložiek liekov proti kašľu, astme a alergii. V Nemecku ho napríklad nájdete v homeopatikách proti sennej nádche. Skúmajú sa dokonca aj jeho účinky proti HIV.

Aromapsychológia a ružová vôňa

Mimochodom, jeho aróma preukázateľne zmierňuje úzkosť, napätie a strach, takže v aromaterapii a aromapsychológii je mimoriadne prospešný pri nespavosti, búšení srdca a úzkosti. Znižuje srdcovú frekvenciu, krvný tlak a frekvenciu dýchania. Jeho vôňa vyvoláva pocit bezpečia, silného materského objatia. Upokojuje a harmonizuje myseľ, pomáha nám prekonať citové zranenia a obnovuje našu vieru, že budeme opäť schopní milovať.

Mimochodom, v e-shope si môžete kúpiť 100% vzácny pravý bulharský ružový olej, ktorý je od roku 2014 chráneným zemepisným označením. SoZoLe Rose , kde je pre vás pripravený v luxusnom balení, ktorého súčasťou je aj ručne vyrezávaný drevený obal z lipového dreva, ktorý dokonale chráni vlastnosti tohto aromatického skvostu. Ak hľadáte 100 % prírodnú kozmetiku, ktorá obsahuje pravý ružový olej, pozrite si BERENIKÉ botanické séra . Vytvorili sme ich pre vás v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami, ktoré sú zhrnuté v tomto článku.

Ak sa chcete dozvedieť ďalšie zaujímavé fakty o ružovom oleji, prečítajte si predchádzajúci článok alebo sa s nami prejdite Údolím ruží a nahliadnite do výroby tohto luxusného produktu.

Informácie pochádzajú z:

Veřejně dostupně informace bulharského ministerstva zemědělství (Ministry of Agriculture and Food), https://www.mzh.government.bg/bg/

„HISTORICKÉ INFORMÁCIE O RÓŽACH A VÝROBE RÔŽÍ“, karlovobg.eu

„Červená ruža z Kazane, olejnatá ruža, pôsobenie a použitie bylín“, bilki.bg

„Zdravotné účinky ružového esenciálneho oleja“, bilki.bg

Anka Doncheva – Olive Rose, 2020.

Gabriel Mojay – Aromaterapia na liečenie duše, 2019.

Robert Tisserand – Umenie aromaterapie, 1977.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZADARMO

Elektronická kniha

6 aromatických gurmánskych receptov s kvetinovými vodami