Neváhajte sa s nami spojiť tu

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Kvetová voda, hydrolát, hydrosol

Čo je to kvetová voda, hydrosol či hydrolát

Kvetová voda, hydrosol alebo hydrolát je 100% čistý prírodný produkt vznikajúci v procese parovodnej destilácie, ktorým sa transformujú kvety či listy bylín na aromatickú kvetovú vodu. Tieto poklady neobsahujú žiadne konzervačné látky ani prísady. Po destilácii sa chladia, filtrujú a potom prechádzajú procesom mikrobiologickej analýzy, ktorá kontroluje čistotu, zvyškové percento éterického oleja a PH. Hydrosol je slovo cudzieho pôvodu odkazujúce na technológiu svojho vzniku teda parovodnú destiláciu čiže hydrodestiláciu. Odvodzuje sa z latinského výrazu „hydro“ voda a „sol“ riešenie. Označenie hydrolát vychádza z francúzskeho “hydro” voda a “lait” mlieko. Oba výrazy hydrosoly aj hydroláty sú synonymom kvetovej vody. Niekedy sa môžete tiež stretnúť s výrazom kvetinovej vody.

Kvetová voda v histórii

Kvetové vody čiže hydroláty (hydrosoly) pozná ľudstvo už viac ako 5000 rokov. Hippokrates, otec modernej medicíny, ich tiež používal pri liečbe. Za krásou egyptskej kráľovnej Kleopatry údajne stálo denné aplikovanie ružovej vody . Michelangelo si potom ružovú vodu pridával do čaju, údajne, aby upokojil svoj temperament. V stredoveku sa ružová voda nachádzala v lekárňach. V 18. storočia sa na kráľovských dvoroch hojne používal ako parfum na zamaskovanie nepríjemného telesného zápachu. Ženy v domácnosti bežne pridávali kvetovú vodu do jedla. V 20. storočia sa do popredia dostali éterické oleje. Dnes sa však úspešne vracia na svoje výsadné miesto. Obľubu si získavajú nielen najznámejšia ružová a levanduľová kvetová voda, ale aj jazmínová , neroli , medovková , harmančeková , rebríčková , šalviová , drmková , bergamotová , orgovánová a iné.

Aký je rozdiel medzi ružovou kvetovou vodou a ružovým hydrolátom

Oba tieto názvy sú často mätúce. Stretávame sa s nimi a rozmýšľame, či ide o to isté, alebo o niečo iné. Zachovajte pokoj. Sú to len rôzne názvy pre tú istú vec. Skrývajú sa pod nimi úžasné aromatické poklady, vznikajúce pri parovodnej destilácii bylín. Sú hydrofilné, t. j. rozpustné vo vode. Obsahujú organické kyseliny, ktoré sú cenené pre svoje protizápalové účinky a hlavne sledovaný zvyškový éterický olej (rámcovo 0,1%). A tak nádherne vonia. Čerstvé nadzemné časti rastlín, ich listy alebo kvety, sa zmiešajú s čistou pramenitou vodou vo veľkých destilačných nádobách (kolónach). Odtiaľ pochádza výraz „kvetová voda“. O tradičnej výrobe našej ružovej vody si prečítajte tu.

Prečo toľko názvov

Kvetové vody a kvetinové vody nás jednoducho odkazujú na časť rastliny, z ktorej boli destilované, teda kvetov. Tam, kde používame inú aromatickú časť rastliny, ktorá obsahuje éterické zložky, označujeme výsledný produkt skôr za hydrolát. Ide napríklad o bergamotový hydrolát , ktorý je destilovaný z kôry tohto plodu. Alebo napríklad borovicový hydrolát destilovaný z ihličia. Pripomeňme si, že hydroláty sú 100% čisté prírodné produkty bez pridaných konzervantov a chémie. Pri kúpe buďte opatrní a pozorne si prečítajte etiketu. Produkt, ktorý sa predáva ako zmes vody alebo alkoholu a éterického oleja (ktorý nie je rozpustný vo vode!), nie je to isté a nemá také kvality ako 100% kvetová voda čiže hydrolát, hydrosol.

Prečo čítať zložky INCI

Preto vždy odporúčam prečítať si zloženie týchto výrobkov. Ak nájdete pod INCI 100 % Flower Water, viete, že kupujete 100 % prírodný produkt z parnej destilácie. Pred slovom „Flower Water“ sa vždy uvádza príslušná bylina v latinčine. V prípade Ruže Damašskej je to Rosa Damascena Flower Water, pri Levandule Lekárske Lavandula Angustifolia Flower Water, pri Slamienke Helichrysum Itallicum Flower Water , pri Jazmíne Jasminum Grandiflorum Flower Water atď.

Hydroláty alebo kvetové vody a ich široké využitie

  1. Starostlivosť o pleť – čistenie, tonizácia a hydratácia, fixácia make-upu
  2. Domáce kúpele a spa relaxácia – 1-3 lyžice kvetovej vody do kúpeľa
  3. Starostlivosť o vlasy – rozčesávanie, upokojenie podráždenej vlasovej pokožky ( škumpa ), refresh vlasov, styling, vlasové oplachy ( harmanček pravý , levanduľa , žihľava , ruža ,…), stimulácia rastu vlasov ( rozmarín a žihľava )
  4. V kulinárstve – do dezertov, domácich limonád – cca 1 lyžica na liter vody (obľúbená je ružová , levanduľová , medovková , neroli , rozmarínová , bazový kvet …)
  5. Aromaterapia pre najmenších – hydroláty alebo kvetové vody sú oveľa jemnejšie a bezpečné proti éterickým olejom. Rozprašujte pomocou rozprašovača, alebo ich dajte do difuzérovej nádržky na vodu. Vhodné sú ružové a harmančekové kvetové vody či levanduľová a borovicová.
  6. Aromaterapia – pomocou rozprašovača aplikujte aromahmlu kedykoľvek potrebujete. Vyberte hydrosoly podľa svojej nálady. Na zníženie nervozity ylang ylang . Pre lepší spánok levanduľa či harmanček rímsky . Pre podporu kreativity jazmín . Pre celkovú harmonizáciu ružu damašskú . V prípade potreby koncentrácia rozmarín alebo mätu piepornú .

Všetky naše kvetové vody prešli chemickou analýzou, ktorá zahŕňa mikrobiologickú analýzu, hodnotu Ph a percentuálny obsah zvyškového esenciálneho oleja. Kvetové vody SoZoLe Rose sú primárnym produktom destilácie bylín, preto majú výraznú arómu a vysoký aromaterapeutický potenciál.

Vyberte si sami z najširšej ponuky kvetových vôd v Českej republike aj na Slovensku.

Informácie pochádzajú z:

S. Catty – Hydrosols The Next Aromatherapy, Healing Art Press, 2001

L. Bosson – Hydrosol Therapy, Singing Dragon, 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZADARMO

Elektronická kniha

6 aromatických gurmánskych receptov s kvetinovými vodami