Neváhajte sa s nami spojiť tu

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Kvetinová voda alebo hydrolát

História kvetinových vôd

Kvetinové vody sú ľudstvu známe už viac ako 5000 rokov. Hippokrates, otec modernej medicíny, ich tiež používal pri liečbe. Za krásou egyptskej kráľovnej Kleopatry stála každodenná aplikácia ružovej vody. Renesančný umelec Michelangelo si do čaju pridával ružovú vodu, údajne na upokojenie svojej nálady. V stredoveku sa ružová voda nachádzala v lekárňach. V 18. storočia sa na kráľovských dvoroch hojne používal ako parfum na zamaskovanie nepríjemného telesného zápachu. Ženy v domácnosti bežne pridávali vodu z kvetov do jedla. V 20. storočia sa do popredia dostali éterické oleje. Dnes sa však úspešne vracia na svoje výsadné miesto. Obľubu si získavajú nielen najznámejšie ružové a levanduľové kvetové vody, ale aj medovka, harmanček, rebríček, šalvia a ďalšie.

Aký je rozdiel medzi ružovou kvetovou vodou a ružovým hydrolátom

Oba tieto názvy sú často mätúce. Stretávame sa s nimi a rozmýšľame, či ide o to isté, alebo o niečo iné. Zachovajte pokoj. Sú to len rôzne názvy pre tú istú vec. Pod nimi sa skrývajú úžasné aromatické poklady, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt parnej destilácie éterických olejov. (Hoci pôvodne to bolo naopak.) Sú hydrofilné, t. j. rozpustný vo vode. Obsahujú organické kyseliny, ktoré sú cenené pre svoje protizápalové účinky, a najmä pozorovaný zvyškový esenciálny olej (0,1 %). A tak krásne vonia! Čerstvé nadzemné časti rastlín, ich listy alebo kvety, sa zmiešajú s čistou pramenitou vodou vo veľkých destilačných nádobách (kolónach). Odtiaľ pochádza český výraz „kvetinová voda“. O tradičnej výrobe našej ružovej vody si prečítajte tu.

Hydrolát alebo hydrosol

„Hydrolát“ alebo „hydrosol“ sú slová cudzieho pôvodu, ktoré odkazujú na technológiu ich výroby – opäť parná destilácia alebo hydrodestilácia. Niektorí ľudia používajú slovo hydratovať, pretože to znie profesionálnejšie. Dávame prednosť pôvodnému českému názvu KVETNÁ VODA, pretože z neho cítiť jemnosť a krásu prírody.

Kvetinové vody a kvetinové vody

Kvetinové vody/hydroláty sú 100 % čisté prírodné produkty bez pridaných konzervačných látok a chemikálií. Pri kúpe buďte opatrní a pozorne si prečítajte etiketu. Výrobok, ktorý sa predáva ako zmes vody alebo alkoholu a esenciálneho oleja (ktorý nie je rozpustný vo vode!), nie je rovnaký a nemá rovnaké vlastnosti ako poctivá 100 % kvetová voda. A je to jednoducho klamstvo. Kvetinová voda obsahuje kvetinovú vodu s pridaným alkoholom na jej konzervovanie. Nie je to však už 100 % prírodný produkt.

Prečo čítať zložky INCI

Preto vždy odporúčam prečítať si zloženie týchto výrobkov. Ak nájdete pod INCI 100 % kvetovú vodu, viete, že kupujete 100 % prírodný produkt z parnej destilácie. Pred slovom „kvetinová voda“ sa vždy uvádza príslušná bylina v latinčine. V prípade damašskej ruže sú to Rosa damascena, Lavandula angustifolia, Helichrysum itallicum atď.

Hoci sú kvetové vody vedľajším produktom parnej destilácie drahších éterických olejov, sú pre svoje vlastnosti veľmi cenené. Majú široké spektrum použitia:

  1. Starostlivosť o pleť – čistenie, tonizácia a hydratácia, fixácia make-upu
  2. Domáci kúpeľ a relaxácia – 1-3 lyžice do kúpeľa podľa samotnej kvetinovej vody sú skvelou relaxáciou.
  3. Starostlivosť o vlasy – rozčesávanie, upokojenie podráždenej pokožky hlavy
  4. V kuchyni – na dezerty, domáce limonády – asi 1 polievková lyžica na liter vody (ružová, levanduľová, medovka,…)
  5. Aromaterapia pre najmenších – jednoducho vo fľaštičke s rozprašovačom, je oveľa jemnejšia ako esenciálne oleje
  6. Osvieženie – pomocou rozprašovača, tzv. moja obľúbená hmla, odporúčam nosiť so sebou mini fľaštičku s obľúbenou kvetinovou vodou alebo vlastnou zmesou podľa nálady

Všetky naše kvetové vody prešli chemickou analýzou, ktorá zahŕňa mikrobiologickú analýzu, hodnotu Ph a percentuálny obsah zvyškového esenciálneho oleja.

A ako bonus si môžete kúpiť esenciálny olej z tej istej kvetinovej vody, z toho istého poľnohospodárstva, z toho istého poľa a z tej istej pálenice. Spomeniem napríklad medovku lekársku, šalviu lekársku, slamienku, rebríček, ružu damascénsku a ďalšie.

P.S. Pripravujeme pre vás novinky, očakávajte ich čoskoro. A buďte zdraví!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa