Kvetinová voda harmančeka je cenená pre svoje protizápalové účinky a upokojujúcu vôňu. Sú medzi nimi podstatné a lákavé rozdiely. Možno vás prekvapí samotný fakt, že existujú dva druhy harmančekovej vody, a to harmančeková voda, Matricaria Chamomilla Flower Water, a rímsky harmanček, Anthemis Nobilis (Chamaemelum Nobilis) Flower Water. Aby ste vedeli, s akou harmančekovou vodou máte do činenia, odporúčam vždy si prečítať INCI alebo zloženie a sledovať botanické názvy použitého rastlinného materiálu.
Zaujímavosti z histórie
Latinský názov rumančeka rímskeho je Anthemis Nobilis alebo Chamaemeleum nobile. Jeho základom je grécke „kamai“ a „melón“ alebo „zemské jablko“, svojou typickou vôňou pripomína toto ovocie. V starovekom Egypte bol zasvätený bohu slnka Ra a používal sa pri mumifikácii. V staroveku sa sušený rímsky harmanček rozsypával po podlahách na dezinfekciu miestnosti. Nazýva sa rímska, pretože ju Rimania radi pestovali. Podľa botanickej klasifikácie patrí rumanček rímsky do čeľade Asteraceae. Napriek tomu sa od seba veľmi líšia. Rímsky harmanček sa nazýva aj slávny rebríček alebo slávny rebríček.
Harmanček má latinský názov Matricaria Chamomilla. Matricaria znamená matka alebo žena. Latinské slovo matrix znamená maternica, čo nás privádza k jeho tradičnému použitiu v gynekológii. Od dávnych čias sa cení aj pre svoje silné protizápalové a upokojujúce účinky.
Vôňa a chuť
Medovo sladká vôňa s podtónmi zeleného jablka vo vôni rímskeho harmančeka vás prenesie priamo do jabloňového sadu. Táto vôňa je veľmi obľúbená u malých detí a je jednou zo základných kvetinových vôd v ich starostlivosti. To, ako vonia, ako chutí. Očarí vás jeho sladká chuť, ktorá dokonale doplní domáce limonády, dezerty a najmä letné sorbety.
Kvetová voda z harmančeka pripomína detstvo a rozkvitnutú harmančekovú lúku. Všadeprítomná teplá vôňa harmančekového čaju s medom (Samozrejme, mnohokrát silnejšia ako čaj. Aj preto sa hydroláty nazývajú „bylinné espresso“). Jeho chuť je mierne horká so sviežimi zelenými tónmi a po zriedení sa mení na medovo-kvetinovú. Je vhodná na regeneračné pitné kúry, napríklad na 40-dňovú pitnú kúru pred začiatkom peľovej sezóny alebo na pitnú kúru pri opuchnutých a svrbivých žilách. Je prospešný pri tráviacich ťažkostiach, nevoľnosti spôsobenej stresom, nespavosti a napätí. Oba harmančekové hydroláty sú príjemné v pohári teplého mlieka alebo bylinkového čaju pred spaním (L. Bosson, Hydrosol Therapy).
Použitie na pokožku
Kvetinová voda z harmančeka je vhodná pre všetky typy pleti, najmä pre podráždenú a citlivú pleť. Rímsky harmanček má protizápalové a analgetické účinky, a preto ho problematická pleť veľmi oceňuje. Zmierňuje začervenanie pokožky, vyrážky z prehriatia a spálenie od slnka. V kombinácii s levanduľovou vodou sa jej upokojujúca sila znásobuje.
Harmanček pravý pôsobí nielen protizápalovo, analgeticky, ale aj antibakteriálne. Má silnejšie účinky ako rímsky harmanček. Používajte ho na všetko, čo je „červené“ a svrbí. Aplikujte ho na ekzémy, odreniny, drobné poranenia, spáleniny od slnka. S. Catty (Hydrosols the Next Aromatherapy) dokonca hovorí o jeho pozitívnom účinku na psoriázu. Muži milujú jej vôňu a pre jej skvelé sťahujúce účinky je pre nich prirodzenou voľbou po holení.
Starostlivosť o deti
Rímsky harmanček je číslo jedna v starostlivosti o deti. Jemne pôsobí na podráždenú oblasť plienok. Kombinácia tohto hydrolátu a levandule je vhodná na obklady na boľavý zadok. Môžete ho použiť aj do domácich vlhčených obrúskov. Pri prerezávaní zubov pridajte 1 čajovú lyžičku do večerného kúpeľa. Môžete ho tiež nastriekať na opuchnuté ďasná. Rímsky harmanček nastriekajte na posteľnú bielizeň alebo do detskej izby pri problémoch s nespavosťou.
Harmanček má oveľa „sedatívnejší“ účinok ako rímsky harmanček, preto je jeho použitie v kombinácii s levanduľou vhodné do detských kúpeľov. Tlmí hnev a výbuchy agresie. Stačí ho rozptýliť pred rozzúreným potomkom a všetko sa rozpustí. Harmanček upokojuje a vyrovnáva emócie. Jednoducho to upokojuje „zviera“ v nás.
Použitie na tele
Rumanček rímsky sa môže používať vo večernom kúpeli pri silnejšom strese, depresii a nespavosti. Je dobrým pomocníkom pri začervenaní očí, ktoré často vzniká z nadmerného času stráveného na telefónoch a počítačoch. Vďaka svojim protikŕčovým účinkom zmierňuje koliky.
Harmanček tiež zmierňuje únavu očí. Po 10 minútach dokáže napustený odličovač zázraky. Rumančekové obklady majú priaznivý účinok aj na svrbiacu a začervenanú pokožku. V kombinácii s levanduľovým hydrolátom je účinný pri popáleninách s pľuzgiermi. Všeobecne je známe, že zmierňuje zápaly všetkého druhu a používa sa aj pri liečbe kvasinkových infekcií (S. Catty, Hydrosols the Next Aromatherapy).
Starostlivosť o vlasy
Kvetinové vody poskytujú hydratáciu nielen pokožke, ale aj vlasom. Harmanček dodáva vlasom lesk a jemnosť. Nastriekajte ho do dĺžok vlasov alebo ho použite ako oplachovací prípravok v poslednej fáze umývania.
Aromaterapia
Oba harmančeky sú silne prepojené so solar plexus, treťou žltou čakrou. Prinášajú upokojenie nervového podráždenia v danej oblasti. Ako píše Gabriel Mojay vo svojej knihe Aromaterapia pre liečenie duše (reprint 2019, s. 79), „uvoľňujú napätie z prehnaných túžob nášho ega – a z toho často vyplývajúcu frustráciu, odpor a depresiu….Chermint nám pomáha zbaviť sa pevných očakávaní, pokojne nás oboznamuje s našimi obmedzeniami a učí nás ochotne prijímať pomoc a podporu, ktorú nám môžu poskytnúť iní. Vždy vytvára slnečnejšiu náladu.“
Rímsky harmanček upokojuje nervový systém, strach a obavy. Oslobodzuje nás od prílišného odsudzovania. Pomáha kritickej mysli ustúpiť a otvoriť srdce. Krotí perfekcionizmus s túžbou mať všetko pod kontrolou.
Vyššie spomenutý harmanček upokojuje a vyrovnáva emócie. Jednoducho upokojuje „zviera“ v nás, najmä keď už nevládzeme a máme pocit, že vybuchneme.
Aromaterapia pre domáce zvieratá
Pomocou kvetovej vody z rímskeho harmančeka môžete znížiť stres zvierat pred výletom, návštevou veterinára, šteniat počas výmeny a prerezávania zubov. Hydroláty sú pre domáce zvieratá lepšou voľbou ako esenciálne oleje.
Informácie pochádzajú z:
Susanne Catty – Hydrosoly – ďalšia aromaterapia, 2001.
Lydia Bosson – Hydrosolová terapia, 2019.
Gabriel Mojay- Aromaterapia na liečenie duše, dotlač 2019.