Neváhajte sa s nami spojiť tu

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Mäta pieporná a jej éterický olej

100% esenciálny olej z mäty piepornej je to pravé, po čom môžete siahnuť, keď ste unavení. Je to energizujúca bomba. Cestu k tomuto voňavému pokladu a jeho použitie vám vysvetlíme v tomto článku.

Zber a výroba mätového oleja

Mätu je ideálne zbierať po ôsmej hodine ráno počas slnečných dní. Na dosiahnutie maximálnej úrody je potrebné, aby boli vo fáze kvitnutia (ideálne 50 % kvetov je rozkvitnutých). V tomto čase sa v rastline nachádza najvyššie množstvo éterického oleja. Nazbieraná mäta sa nechá na svahoch uschnúť a potom sa odvezie do liehovaru. Napríklad z úrody. Z poľnohospodárskej plochy 1000m2 (alebo 0,1 hektára) sa po destilácii parou získa 3-5 kg mätového oleja. Najbohatšie na esenciálny olej sú kvety, ktoré obsahujú 4 až 6 %. Až 2,5 % sa ukladá v listoch a iba 0,3-0,4 % silice sa nachádza v stonkách. ( zdroj. n.s. Dr. Lyuba Evstatieva; n.s. I st. Stanko Stanev, PRÍRUČKY PRE OŠETRENIE MINULOSTI)

Mentol

Hlavnú časť mätového oleja tvorí mentol, v niektorých odrodách dosahuje až 45 %. Mentol je zložka, ktorá sa izoluje pre svoje účinky a stáva sa súčasťou mnohých liekov a liečiv. Je obsiahnutý v nosových kvapkách, liekoch proti migréne, prípravkoch na liečbu kardiovaskulárneho systému.

Masážne oleje s mätovým olejom majú chladivý účinok vďaka obsahu prírodného mentolu. Mentol pôsobí na nervové zakončenia, ktoré vnímajú teplo. V praxi to znamená, že po počiatočnom ochladzovacom účinku bude nasledovať tzv. otepľovací účinok. Vďaka prítomnosti mentolu má mätový esenciálny olej antikonvulzívny účinok. Kurt Schnaubelt vo svojej knihe The Healing Inntelligence of Essential Oils (s. 170) uvádza jeho vynikajúci antikonvulzívny účinok na tráviaci trakt a jeho úlohu v boji proti baktériám, ako sú Candida albicans, Staphylococcus aureus, E.coli, Mycobacterium tuberculosis a iné. Jeho účinky sú naozaj veľmi silné.

Mätový olej v difuzéri

V difuzéri alebo aromalampe je jednoducho povzbudzujúca. Podporuje koncentráciu a kognitívne funkcie mozgu. Zmierňuje bolesti hlavy a migrény. Pomáha to pri apatii. Okrem toho je vďaka svojim antiinfekčným a antivírusovým vlastnostiam vhodný pri prechladnutí.

Tipy pre aromalampu a difuzér:

  1. Mäta a citrón – úžasná kombinácia, ktorá prináša osvieženie a povzbudenie pri štúdiu, práci a tvorivom písaní
  2. Mäta a oregano – znásobená antivírusová sila. „Bacily“ nemajú šancu. Výtok z nosa a kýchanie radšej zmiznú
  3. Mäta a grapefruit – veľmi príjemná kombinácia proti migréne
  4. Mäta a levanduľa – zlepšenie nálady

100% esenciálne oleje sú vždy prirodzene koncentrované a oveľa silnejšie ako pôvodná rastlina, preto sa vždy odporúča opatrnosť. Mätovej silice by sa mali vyvarovať pacienti so srdcovými ochoreniami a deti mladšie ako 5 rokov. Nepoužívajte ho vnútorne, nerieďte ho priamo na pokožku a uchovávajte ho mimo dosahu detí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa