Neváhajte sa s nami spojiť tu

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Mäta pieporná a jej kvetová voda

Sýtozelené drobné lístky mäty piepornej sú veľmi obľúbené v kulinárstve, ľudovom liečiteľstve a aromaterapii. Počas slnečných dní sa zbierajú jej listy a kvety, ktoré sa za pomoci skúsených odborníkov premieňajú na osviežujúcu a povzbudzujúcu kvetinovú vodu a úžasný esenciálny olej v procese destilácie parou.

Mätová kvetová voda

Mätová kvetová voda alebo hydrolát/hydrosol sa používa pre svoje osviežujúce, antibakteriálne a antiseptické účinky. Zmierňuje nepríjemné svrbenie po uštipnutí aj bodnutí hmyzom. Obklady s mätovými hydrolátmi pomáhajú podráždenej pokožke a redukujú zapálené a začervenané akné.

Suzanne Catty spomína funkciu mätových hydrolátov v hydroterapii vo svojej knihe „Hydrosoly – ďalšia aromaterapia“. Kombinácia tejto terapie a mätovej vody uvoľňuje stuhnuté a boľavé svaly a tiež zmierňuje bolesť, napríklad pri vyvrtnutých členkoch. Zaujímavé je, že pridanie do horúcej vody má chladivý účinok, zatiaľ čo zmiešaním so studenou vodou má opačný účinok.

Mätová voda v rozprašovači

Mätová hmla je jednou z najpríjemnejších vôní. Používame ho v čase, keď sa potrebujeme viac sústrediť, študovať alebo pracovať. Upokojuje nervy a zároveň stimuluje mozgovú činnosť. Priama aplikácia na tvár osviežuje v úmorných letných horúčavách a rovnako zmierňuje návaly horúčavy v menopauze. Ak sa vám vôňa tohto hydrolátu zdá stále silná, môžete ho zriediť destilovanou/prevarenou vodou v rozprašovači.

Chuť a vôňa mätovej vody

Táto kvetinová voda sa vyznačuje sviežou vôňou rozdrvených čerstvých lístkov mäty, ktorá je jemnejšia ako vôňa samotného esenciálneho oleja. Chuť neriedeného hydrolytu je veľmi výrazná. Zmiešanie s vodou mu dodáva jemnosť, ale jeho intenzita má stále ďaleko od mätového čaju. Vďaka svojim antibakteriálnym a čistiacim vlastnostiam sa môže piť zriedený v prípade nevoľnosti a iných tráviacich problémov (neodporúča sa v tehotenstve!!). Ale vždy zmiešané s vodou a po malých dúškoch, ako hovorí S. Catty vo svojej vyššie uvedenej knihe. (Tu nájdete aj vyčerpávajúci zoznam pitných kúr mäty hydrolátovej – na čistenie pečene, na čistenie pleti so sklonom k akné, na únavu.) Je to tiež vynikajúca alternatíva k prírodným ústnym vodám, odporúčam!

Kulinárske

Vyskúšajte mätovú vodu v teplej aj studenej kuchyni. Jeho ľahká sladkosť je vhodná do osviežujúcich letných koktailov a smoothies. Nebojte sa experimentovať. Zaobchádzajte s ním ako so sirupom. Pridávajte po čajových lyžičkách.

Vždy majte na pamäti, že mätový hydrolát sa neodporúča deťom do 3 rokov, rovnako ako klasický mätový čaj.

O Mätový esenciálny olej budeme hovoriť v druhej časti článku. Čoskoro bude zverejnená.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZADARMO

Elektronická kniha

6 aromatických gurmánskych receptov s kvetinovými vodami