Košík

Neváhajte sa s nami spojiť +421 903 225 961

Doprava zadarmo pri objednávke od od €200

Můj nákup

Chcete sa s nami spojiť?

Volajte: +421 903 225 961

Sledujte nás

Mäta prieporná a jej éterický olej

100% éterický olej Máty peprné je presne ten, po ktorom siahnete keď ste unavený. Je to energizujíca bomba. Cesta k tomuto prevoňanému pokladu aj jeho využitie si v tomto článku povieme

Zber a výroba mätového oleja

Mäta sa zbiera ideálne po ôsmej hodine ráno počas slnečných dní. Pre maximálnu vyťaženosť je nutné, aby bola vo fáze rozkvetu (ideálne 50% kvetov rozkvitnutých). V tento okamžik je v rastline najvyššie množstvo éterického oleja. Zozbieraná mäta sa ponecháva vo zväzkoch vysušiť a potom sa odváži do destiléria. Z úrody napr. poľnohospodárskej plochy 1000 m(alebo 0,1 hektárov) sa po proceste parovodnej destilácie získa 3-5 kg éterického mätového oleja. Najbohatšia časť na éterický olej sú kvety, ktoré obsahujú 4-6%. V listoch je uložené do 2,5% a v steblách je pritom len 0,3-0,4% éterického oleja. ( zdroj: ст. н.с. д-р Люба Евстатиева; н.с. I ст. Станко Станев, УКАЗАНИЯ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА МЕНТА)

Mentol

Hlavná časť mätového oleja je mentol, niektoré sorty dosahujú až 45%. Mentol je zložka, ktorá je pre svoje účinky izolována a stáva sa súčasťou mnohých liekov a liečív. Obsahujú ho nosné kvapky,lieky na migrénu, v prípravkoch k liečenia kardiovaskulárneho systému.

Masážny olej s prímesov mätového oleja majú vďaka prirodzenému obsahu mentolu chladivý účinok. Mentol pôsobí na nervové zakončenia, ktoré vnímajú teplo. Prakticky to znamená, že po prvotnom chladivom účinku bude následovať tzv. prehrievací efekt. Vďaka prítomnému mentolu má mätový éterický olej aj protikŕčový účinok. Kurt Schnaubelt v knihe The Healing Inntelligence of Essential Oils(s. 170) sa zmieňuje o jeho protikŕčových efektoch na tráviaci trakt a roly v potieraniu baktérií ako Candida albicans, Staphylococcus aureus, E.coli, Mycobacterium tuberculosis a iné. Jeho účinky sú naozaj veľmi silné.

Mätový olej v difuzéri

V difuzéri či aromalampe je jednoducho povzbudzujúci. Podporuje koncentráciu a kognitívne funkcie mozgu. Uľavuje od bolestí hlavy a migrénam. Pomáha pri apatii. A najviac vďaka svojím protiinfekčným a protivírusovým vlastnostiam vhodný pri nachladnutí. 

Tipy do aromalampy a difuzérov:

  1. Mäta a citrón – nádherné spojenie ktoré prináša osvieženie a povzbudenie pri štúdiu, práci a tvorivom písaní
  2. Mäta a oregano – znásobená protivírusová sila. „Bacily“ už nemajú šancu. Nádcha a kýchanie radšej odchádzajú
  3. Mäta a grep – veľmi príjemná antimigrénová kombinácia
  4. Mäta a levanduľa – zlepšenie nálady

100% éterické oleje sú vždy prirodzene koncentrované a o mnoho silnejšie ako pôvodné rastliny, preto teba byť opatrný. Éterickému oleju Mäta prieporná by sa mali vyvarovať kardiovaskulárny pacienti a deti do veku 5 rokov. Nepoužívať ju vnútorne, neriedené priamo na pokožku a držať ju mimo dosahu od detí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

pri objednávke od €200

Zasielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac info

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

Trust Pay/ PayPal / MasterCard / Visa