Viete, čo je to exotická Frangipani a že svoj názov nesie po fiktívnom hrdinovi z 19. storočia?! V roku 1855 ho vymysleli majitelia luxusnej londýnskej parfumérie, aby tak pozdvihli svoj nový parfém. A za svoj botanický názov, Plumeria albumu, vďačí botanikovi francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV., Charlesovi Plumierovi, ktorý ju objavil. O tejto nádhernej rastline a jej kvetovej vode alebo hydroláte Vám bude rozprávať aromaterapeutka a fytoterapeutka Aneta Jirchářová.
Frangipani alebo Plumérie
Frangipani sa vyslovuje frendžipáni. A to je presne to, čo vám prvé vyletí z pier. Páni! Hneď, ako sa stretnete s plumériou bielou, čiže s frangipanmi. Je to taký podivný ker. Kmienok a vetvičky má trochu dužinaté s veľkými a tuhými listami. Ak zavadíte o vetvičky, z ranky ju potečie biely latex, ktorým sa lieči. Na rastline sú najkrajšie jej kvety s omamnou vôňou. Tie kvitnú v trsoch a vonia od večera do rána. A to je jej chvíľa. Plumérie totiž najviac vonia v noci. Snáď preto, že v sebe neobsahuje lahodný nektár, ktorým by cez deň lákala včely, čmeliaky či motýle, tak v noci na svoju vôňu láka nočný hmyz, aby ju opelil. Tak ako jazmín. A možno vám svojou vôňou frangipani bude pripomínať aj ten jazmín. Jazmínovo citrusová vôňa.
Ako vonia Frangipani
Jej vôňa ma odnáša do trópov, kde nočný vzduch je teplý a vlhký. Sedím na vysokej stoličke pri bare so strechou z palmového lístia a mory naráža do lámp. Nado mnou hviezdne nebo av pozadí hrá latino-americká hudba. Popíjam svoj koktail, keď tu zrazu ma zahalia vôňa frangipani. Mám chuť tancovať. Len tak sa pohupujem a užívam si pokojný večer. A nemusíte za jej vôňou napríklad až do Austrálie, kde pluméria rastie pre svoju vôňu na každej záhrade. Stačí v noci nechať otvorené okno a máte prevoňaný celý priestor. Ak pominem všetku háveď, ktorá prilezie z austrálskej buše.
Kvetová voda alebo hydrolát Frangipani
Hydrolát z frangipani prebúdza hlbokú spiritualitu. Hovorí sa jej „havajská ruža“ a jej kvety sa používajú pri rôznych náboženských ceremóniách a zdobia všetky sochy. Na Bali sa v marci oslavuje balijský Nový rok, tiež známy ako deň ticha. Je to najtichší deň na Bali. Cez ostrov totiž prelietavajú duchovia a svojou tichosťou na seba obyvatelia Bali neupozorňujú, a tým klamú bytosti z iných svetov, predstierajú, že je ostrov neobývaný, teda pre nich nie je ničím zaujímavý. A ako obetiny, okrem iného, používajú aj kvety frangipani. No len si to predstavte. To ticho zahalené vo vôni frangipani. A zlých démonov Ogoh-Ogoh… Ako magické!
Pre SoZoLe Rose napísala Aneta Jirchářová, Aromaterapia Kvietok, jej web nájdete tu
Jej predchádzajúci článok o Chrpe modrej si prečítajte tu .
Kvetovú vodu alebo hydrolát zo kvetov Frangipani kúpte tu .
Autor Aneta Jirchářová
Absolventka umeleckej školy, odborná aromaterapeutka a fytoterapeutka so zameraním na aromaterapeutické masáže, ktorá aromaterapiu rada vníma z pohľadu farieb.
„Inšpiráciu najčastejšie hľadám v prírode, ktorú obdivujem a ctím jej múdrosť. V kresbách sa snažím zachytiť dušu a silu rastliny.“