Neváhajte sa s nami spojiť tu

Poštovné na Slovensku zdarma pri objednávke od 65 €

Pivonka balkánska

Ukrytá na lúkach čiernomorského brehu rastie vzácna koralovo červená Pivonka balkánska ( Paeonia Peregrina ). Vyskytuje sa iba na Balkánskom polostrove, najmä v Bulharsku a Turecku, zriedkavejšie aj Rumunsku a Srbsku. Nájdeme ju aj v miestnych svetlých listnatých lesoch, krovinách a skalnatých údoliach. Patrí k vyhľadávaným tamojším liečivým bylinám najmä v spojitosti so ženskou krásou a ženským zdravím. Jej sušené okvetné lístky sú pokladom prírodnej medicíny. Zbierajú sa v máji a júni. A po sušení získajú jemnú vôňu a sladko horkú chuť.

Pivonka v ľudovom liečiteľstve

Pivonka balkánska je tradičným prírodným prostriedkom na tonizáciu hladkého svalstva maternice, zmiernenie menštruačných bolestí, epilepsiu či čierny kašeľ. Na tlmenie kašľa sa pripravuje čaj zo sušených okvetných lístkov. V herbároch nájdeme zmienky aj o účinkoch tohto čaju pri liečbe hemoroidov a kŕčových žíl.

Vzácna kvetová voda

Transformáciou sušených červených kvetov pivonky balkánskej vzniká, procesom destilácie, 100% kvetová voda , ktorá tonizuje a osviežuje pleť. Ideálna je na prvé vrásky. A nielen to! Obklad z kvetovej vody pivonky balkánskej dokáže upokojiť popraskanú a podráždenú pokožku. Svojou zemitou jemne sladkou bylinnou vôňou so zelenými tónmi, ktorá sa podobá silnému zelenému čaju, relaxuje a uvoľňuje nervozitu a bolesti hlavy. Nečakajte však žiadnu nežnú kvetinku. Jej aróma je naozaj výrazne zemitá.

Uhrančivá koralovo červená farba

Kedykoľvek sa s ňou človek stretne naživo, uhrane mu koralovo červené farba ich okvetných lístkov. Je spôsobená pigmentom cyanidínom , ktorý sa v ostatných druhoch objavuje len sporadicky. „Vďaka farbe kvetu si pivonku balkánsku obľúbili šľachtitelia, môžeme ju nájsť v rodokmeni mnohých odrôd s makovo alebo koralovo červenými kvetmi.“ (P. Sekerka – Pivonky Európy – známe a napriek tomu udivujúce.) V 16. storočí bola do Rakúsko-Uhorska privezená z Carihradu (dnešného Istanbulu) a označená ako Paeonia femina byzantica. Nájdeme ju tiež pod názvami pivonka cudzia, obecna či balkánska.

V záhradách cisárov

V Číne je pivonka symbolom bohatstva a sily a uznanou kráľovnou kvetov! Prvé záznamy o jej pestovateľstve pochádzajú z 3. storočia z čínskej dynastie Chan. Do dnešnej doby sa rod pivoniek natoľko rozrástol, že má už niekoľko tisíc kultivarov. V čínskom Luoyang sa dokonca nachádza „pivonkové mesto“ (Národná záhrada pivoniek), kde každoročne vykvitá 100 druhov týchto kvetov.

Pivonka v gréckej mytológii

Grécky názov Paeonia sa odvodzuje od Paeona , liečiteľa bohov. Ten svojou úspešnosťou natoľko nahneval boha medicíny Asklépia, že sa mu chcel pomstiť. Zachránila ho až premena na krásny kvet.

Pivonka v stredovekých legendách a dnes

Vedeli ste, že niektoré národy verili, že vysadené pivonky na záhrade ich ochránia pred búrkami a zlom?! V stredovekom Francúzsku si vyrábali „ruženec svätej Gertrudy“, čo boli pivonkové semená navlečené na červenú niť a pokropené svätenou vodou. Tento amulet mal zaháňať zlé víly a škriatkov. Ako symbol prosperity sa dodnes používajú červené pivonky ako dekorácia na svadbách. Symbolizujú šťastné spoločné roky.

Informácie pochádzajú z:

Pavlína Kourková – Duša kvetov, 2022.

Д-р Д. Памуковр, Проф Х. Ахтарджиев – Природная аптека, 1981

Pavel Sekerka – Pivonky Európy – známe a napriek tomu udivujúce, uverejnené v e-časopise AV ČR ŽIVA https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/pivonky-evropy-zname-a-presto-udivujici.pdf

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava na Slovensko zdarma pri objednávke nad 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa