Neváhajte sa s nami spojiť tu

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Príbeh o bergamote

Exotický aromatický citrusový plod bergamot alebo Citrus bergamia je klasikou tzv. voňavého kufríka každého nadšenca aromaterapie a prírodných parfumov. Podľa ľudového rozprávania ho priviezol z Kanárskych ostrovov Krištof Kolumbus a začal ho pestovať v Bergame v talianskej Lombardii, čo je jedna z hypotéz pôvodu jeho názvu. Tradične sa používal na dochutenie čaju Earl Grey Jeho éterický olej je dodnes nezameniteľný komponent tradičného parfumérstva. O jeho účinkoch a pôsobení na našu dušu Vám bude rozprávať aromaterapeutka a fytoterapeutka Aneta Jirchářová.

Čo je bergamot

Bergamot je plod stromu bergamotovníka a vyskytuje sa v mnohých rôznych tvaroch. Ten najznámejší je tvar nie nepodobný scvrklej hruške s nazelenalou kôrou, ktorá pri dozretí žltne. Tiež sa môžeme stretnúť s tvarom, ktorý pripomína menší pomaranč s hladkým a hrubým oplodí, teda kôrou plodu.

Pôvod bergamotu

Presne sa nevie akého je bergamot pôvodu, ale podľa niektorých zdrojov sa uvádza, že vznikol skrížením horkého pomaranča a limety. Nedá sa však zjesť a pokiaľ by vás lákala výroba bergamotovej marmelády, skončili by ste celé hodiny varením a sypaním kilogramov cukru do hrnca, len aby jeho chuť nebola taká horká. Teda za predpokladu, že žijete v južnom Taliansku.

Éterický olej Bergamot

V oplodí sa však skrýva vzácna silica, z ktorej lisovaním vzniká éterický olej. Treba podotknúť, že lisovaný bergamotový éterický olej je silne fotosenzitívny. To znamená, že po jeho aplikácii na kožu sa nesmiete vystaviť priamemu slnečnému žiareniu. Hrozí vám totiž silná kožná reakcia, napríklad bolestivé pľuzgiere, po ktorých zostávajú tmavé pigmentové nenávratné škvrny. Odporúčam teda na leto éterický olej vyrábaný lisovaním vymeniť za ten destilovaný .

Hydrolát Bergamot

Kto by povedal, že jeho horká chuť zlepšuje náladu a chuť do práce. Môžu snáď za to jeho pomocníci, ktorí do neho vnášajú pozitívnu energiu? Kto vie… Čo ale viem s istotou je, že horkastá chuť hydrolátu stimuluje chuť do jedla a trávenia. Má sťahujúci účinok, čistí a rozjasňuje. Je teda vhodný na mastnú pleť. V okamihu, keď sa mojej pleti dotkne svieža bergamotová hmla , je to ako keby som sa zahalila do hodvábu. Máte v lete problém so zaspávaním, za ktoré môže dusno a horúco? Ja áno! A hydrolát z bergamotu je záchrana. Ochladí a upokojí myseľ.

Škriatkovia, starajte sa teda aj naďalej o svoj bergamot, pretože odvádzate skvelú prácu.

100% hydrolát a destilovaný éterický olej Bergamot kúpte tu.

Prečítajte si predchádzajúci článok Anet o Drmku všeobecnom a jeho tajomstvo .

Pre SoZoLe Rose napísala Aneta Jirchářová, Aromaterapia Kvietok, jej web nájdete tu .

Autor Aneta Jirchářová

Absolventka umeleckej školy, odborná aromaterapeutka a fytoterapeutka so zameraním na aromaterapeutické masáže, ktorá aromaterapiu rada vníma z pohľadu farieb.

„Inšpiráciu hľadám najmä v prírode, ktorú obdivujem a rešpektujem jej múdrosť. Vo svojich kresbách sa snažím zachytiť dušu a silu rastliny.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa