Neváhajte sa s nami spojiť tu

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Rozmarín alebo „morská rosa“

„Na tom pražskom moste rastie rozmarín, nie …tam… …rastie sám od seba…“

Naša najznámejšia ľudová pieseň. U nás na Morave v deň krojovaných hodov ráno starší obchádzajú všetky domy a pozývajú všetkých na večerné hody. K tomu sa pridá korenie z džbánu vína a vetvička rozmarínu. Dostal som niekoľko takýchto vetvičiek s prianím vypestovať z nich silnú bylinu, ale asi mi v hlave utkvela pesnička, že to porastie samo bez zalievania, takže som na chudáka vždy zabudol a potom som čakal na ďalšie krojové hody.

Modrá farba oddanosti

Rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis ) je vždyzelený ker s drevnatými stonkami a silne aromatickými úzkymi listami, ktoré sú zo spodnej strany strieborné a z vrchnej tmavozelené. Takmer po celý rok sa pýši krásnymi modrofialovými kvetmi a možno práve kvôli malým kvetom je od dávnych čias symbolom manželstva. Modrá je farbou pokoja, stability, vernosti a oddanosti. Fialová farba symbolizuje lásku, náklonnosť a oddanosť.

Rozmarín alebo morská rosa

Zamerajte sa na latinský názov, kde dew znamená rosa a marinus znamená more. Prichádza mi na um krásny názov „morská rosa“. Rozmarín – morská rosa, poteší ma! Nie je to nádhera? A vo vôni esenciálneho oleja nájdete nádych mora. Môžete si vybrať z dvoch chemotypov – 1,8-cineol ktorý sa zameriava na telo alebo verbenón ktorého úlohou je predovšetkým starostlivosť o dušu. Prikláňam sa k rozmarínu s biochemickým zložením 1,8-cineolu so silným antiseptickým účinkom, ktorý sa používa pri dýchacích problémoch. To je dôvod mojej voľby, mojej potreby slobodne dýchať a nebyť ničím viazaný. Pôsobí ako analgetikum pri natiahnutých svaloch a stimuluje obehový systém. Dáva veci do pohybu, fyzicky aj psychicky.Kto by to bol povedal, čo všetko sa môže skrývať v takom malom lístku.

Keď potrebujeme zdravé ego

Po prvom privoňaní k fľaštičke okamžite pocítime jej protiinfekčnú silu. Keď sa však ponoríme hlbšie, jeho čaro nás okamžite prenesie do slnečného Grécka a vôňa mora vnesie do duše ľahkosť. Esenciálny olej udržiava našu vnútornú stabilitu, pomáha nám vnímať prítomnosť a nedovoľuje, aby sa naše myšlienky rozutekali a zbytočne uviazli v budúcnosti. Je to škriatok, ktorý sa objaví, keď o sebe začneme pochybovať. Vždy stojí pri nás a dáva nám silné a zdravé ego. Potom opäť zmizne. Kam? Pravdepodobne do svojho rozmarínového domu, kde vyrába liečivé masti. Rozmarín je starobylá, legendárna bylina, ktorá sa v ľudovom liečiteľstve a zvykoch používa od nepamäti.

A viem, že je v nej veľa mužskej energie, ale čím viac pracujem s vôňou a bylinou, tým viac mi odhaľuje svoju ženskú stránku. Možno pri mori, kde sa mu najviac darí, je temperamentnejší, ale tu je rozhodne jemnejší.

Pre SoZoLe Rose napísala Aneta Jirchářová, aromatherapy_kvítek (na Instagrame).

Autor Aneta Jirchářová

Absolvent umeleckej školy. V súčasnosti si prehlbuje štúdium v oblasti aromaterapie, ktorú rada vníma z pohľadu farieb.

„Inšpiráciu hľadám najmä v prírode, ktorú obdivujem a rešpektujem jej múdrosť. Vo svojich kresbách sa snažím zachytiť dušu a silu rastliny.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZADARMO

Elektronická kniha

6 aromatických gurmánskych receptov s kvetinovými vodami