Neváhajte sa s nami spojiť tu

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Sila žihľavovej vody

Žihľava dvojdomá (Urtica Dioica) je silná liečivá rastlina vo všetkých svojich častiach, od koreňov až po kvety a semená. Jeho použitie je mnohostranné. Žihľava je skutočným prírodným pokladom, ktorý možno použiť nielen vo forme nálevov, ale aj v jedinečnej hydroláte alebo kvetovej vode. Destilujú sa všetky nadzemné časti rastliny vrátane kvetov. Výsledkom je aromatický hydrolát s príjemnou vôňou a zaujímavými účinkami, ktoré sú predmetom obohacujúcich vedeckých štúdií.

Slávna Maria Treben vo svojej knihe Zdravie z Božej lekárne píše, že „keby ľudia vedeli, aké je to liečivé, pestovali by len žihľavu“. Listy tejto liečivej rastliny obsahujú vitamíny K, B2, veľké množstvo chlorofylu, karotenoidy, flavonoidy, triesloviny, aminokyseliny, kyselinu mravčiu, kyselinu šťaveľovú, kyselinu pantoténovú (B6), histamín, minerálne látky, ako je horčík, draslík a vápnik.

Žihľavová kvetová voda SoZoLe Rose pochádza z jemného ručného zberu z nedotknutej prírody v blízkosti bulharskej rieky Striama. Prináša vám jednoduché použitie pri starostlivosti o vlasy a pokožku.

Starostlivosť o vlasy

Žihľavová kvetová voda je prvým a základným kameňom v starostlivosti o vlasy. Použite ho, keď potrebujete podporiť rast a objem vlasov. Najmä v prípade vypadávania vlasov po tehotenstve, vysokej stresovej záťaži alebo hormonálnych zmenách. Pomáha tiež vyrovnávať mastnú pokožku hlavy alebo lupiny. Určite si pamätáte žihľavové šampóny z detstva a z čias našich starých mám. Preto sa ho nebojte pridávať do svojich domácich šampónov a najmä do oplachov vlasov. Tento hydrolát môžete použiť na tzv. nechajte pôsobiť v poslednej fáze umývania samostatne alebo v kombinácii s iným hydrolátom.

Je to ako opláchnutie:

Pripravte si 2 misky. Zmes z pohára nalejte do jedného a druhý nechajte prázdny. Oplachujte v predklone. Opláchnite si vlasy zmesou v miske. Druhú, prázdnu misku umiestnite pod vlasy a zachytávajte tekutinu. Po prvom opláchnutí nádoby vymeňte. Počas jedného umývania môžete vykonať 3 až 5 umytí.

Tip na posilňujúce oplachovanie vlasov pre svetlé vlasy:

60% Parfumovaná voda s harmančekom

30% Voda z kvetov žihľavy

10% jablčný ocot

Na dlhé vlasy budete potrebovať približne 1 šálku tejto zmesi. Pre krátke vlasy stačí 0,5 šálky. Oplach použite na mokré vlasy v poslednej fáze umývania. Potom vlasy neoplachujte.

Starostlivosť o pleť

Žihľava ako taká pôsobí protizápalovo a antibakteriálne. Antibakteriálnu silu žihľavových hydrolátov dokazuje aj štúdia tureckých vedcov, ktorí preukázali, že žihľava (Urtica dioica) má silnú antibakteriálnu aktivitu proti Staph. Aureus (Antibakteriálna aktivita niektorých tureckých rastlinných hydrosolov -Nebahat ORAL, Leyla VATANSEVER, Abamüslüm GÜVEN, Murat GÜLMEZ, 2008). Jeho blahodarné účinky sa tradične využívajú pri akné, ranách, ekzémoch, pásovom opare a vyrážkach. V bulharskom ľudovom liečiteľstve sa zmes používa pri liečbe vyrážok baza čierna a odvaru zo žihľavy, ktorý sa naleje na postihnuté miesta(Вида Буковива – Билколечение, Знаци, 2019, s.23). Prečo nevyskúšať hydrolatický variant?! Okrem toho žihľavová voda vyrovnáva zmiešanú až mastnú pleť. Neváhajte si ním ráno a večer čistiť pleť alebo ho zapracovať do pleťových masiek.

Pleťová maska na mastnú a aknóznu pleť

1-2 čajové lyžičky zeleného ílu

1 čajová lyžička medu

1 čajová lyžička bieleho jogurtu

1 čajová lyžička žihľavová kvetová voda

1-2 kvapky levanduľový esenciálny olej

Kvetinová voda z levandule na hydratáciu

Z týchto zložiek vytvorte kašu, ktorú naneste na čistú pokožku a nechajte pôsobiť približne 10-15 minút. Dávajte pozor – zelená hlina nesmie vyschnúť. Zmes môžete dodatočne zvlhčiť na tvári postriekaním levanduľovou vodou. Potom si tvár umyte vlažnou vodou a postriekajte ju levanduľovou vodou. Vaša pleť bude mať stiahnuté póry a bude žiariť!

Starostlivosť o telo

Maria Treben uvádza pozitívne účinky žihľavového nálevu v kúpeľoch pri chronických tzv. ústřelu nebo ischiasu ( Maria Treben – Zdravie z arteka pána, Boncomers, 1993, s. 15).

Žihľavová voda ako predmet skúmania

Žihľava vo všeobecnosti nie je rastlina produkujúca esenciálny olej. Podľa najnovšieho výskumu analýzy jeho hydrolátov sa revolučne zistilo, že obsahuje esenciálny olej so zložkami, ako sú karvakrol, karvón a fytol. (Určenie parametrov žihľavy dvojdomej (Urtica dioica L.) Hydrolate Distillation Process, Agniezska Krajewska, Katarzyna Mietlinska, 2022).

Hydrát žihľavy patrí medzi tradičné iránske lieky používané u diabetických pacientov ( Urtica Dioica Distillate Regenerates Pancreatic Beta Cells in Streptozotocin-Induced Diabetic Rats Ali Gohari, MS, Ali Noorafshan, PhD, Masoumeh Akmali, PhD, Fahimeh Zamani-Garmsiri, MS, Atefeh Seghatoleslam, PhD, 2018).

Ďalšia vedecká štúdia, ktorá skúmala antibakteriálny potenciál extraktov Urtica dioica a Lavandula angustifolia proti meticilín-rezistentnému Staphylococcus aureusis izolovanému z vredov diabetickej nohy (2015)

Informácie pochádzajú z:

Susanne Catty – Hydrosoly – ďalšia aromaterapia, 2001.

Lydia Bosson – Hydrosolová terapia, 2019.

Maria Treben – Zdravie z artefaktu Pána, Boncomers, 1993.

Vida Bukoviva – bylinná medicína, značky, 2019.

Antibakteriálny potenciál extraktov Urtica dioica a Lavandula angustifolia proti meticilín rezistentnému Staphylococcus aureusis izolovanému z vredov diabetickej nohy, 2015.

Urtica Dioica Distillate Regenerates Pancreatic Beta Cells in Streptozotocin-Induced Diabetic Rats Ali Gohari, MS, Ali Noorafshan, PhD, Masoumeh Akmali, PhD, Fahimeh Zamani-Garmsiri, MS, Atefeh Seghatoleslam, PhD, 2018.

Určenie parametrov procesu destilácie hydrolátu žihľavy (Urtica dioica L.), Agniezska Krajewska, Katarzyna Mietlinska, 2022.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZADARMO

Elektronická kniha

6 aromatických gurmánskych receptov s kvetinovými vodami