Neváhajte sa s nami spojiť tu

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Silná mäta

Pri mäte som mala hneď jasno, že budem hovoriť o lesnej víle. Netušila som, čo sa skrýva vo fľaštičke éterického oleja Menthaarvensis. Vôňa vyvolala predstavu prvorepublikového siláka Gustáva Frištenského. Hrudník ako oceľ, ruky ako lopaty, vlasy ostrihané na ježka a fúzy navoskované do bodliakov.

Odroda mäty

Nie som si istý, či je možné správne spočítať všetky odrody a druhy mäty, nie preto, že ich je tak veľa, ale preto, že mnohé z nich sú krížencami dvoch iných druhov. Napríklad, mäta pieporná (Mentha piperita) je kríženec mäty vodnej(Mentha aquatica) a mätyklasnatej (Mentha spicata). Látka mentol je spoločným menovateľom všetkých druhov mäty. V každom z nich je však zloženie mentolových látok iné. Preto má každá mäta svoju originálnu chuť a vôňu. A hoci mäta má viac mentolu ako mäta pieporná, je jemnejšia a sladšia. Len čo som zapol difuzér s týmto esenciálnym olejom, miestnosť zaplnili cukríky Slavia.

Čerstvý vietor myšlienok

Mäta nám dáva smer, prináša vízie – pitie mäty sa v staroveku používalo na navodenie stavu tranzu a údajne vyvolávalo veštecké sny. Avšak aj keď od nej nedostanete tip na čísla zo Športky, určite vám pomôže s problémami, ktoré neviete stráviť. Rád ho používam ako rýchly stimulant na podporu pozornosti a udržanie myšlienok. Dáva to zmysel, keďže jej priezvisko Mentha pochádza z latinského mente, chilimind. A možno preto, že pre svoj rast potrebuje hlbokú a kyprú pôdu, umožňuje nám preniknúť do podstaty hmoty, v ktorej sme zapletení a nemôžeme sa z nej dostať. Jeho chemické zloženie možno použiť ako podporný prostriedok na odkašliavanie a uvoľnenie upchatého nosa. Ako analgetikum môže pomôcť pri bolestiach hlavy alebo žalúdka a v ľudovom liečiteľstve sa používa ako karminatívum (na zmiernenie plynatosti a žalúdočných ťažkostí).

Je to všade okolo nás

Obohacuje kozmetiku svojou sviežou vôňou a dodáva pokožke príjemný chladivý pocit. Jeho sťahujúci účinok ocenia tí, ktorí bojujú s problematickou a aknóznou pleťou. Keď sa zamyslím nad tým, kde všade sa mätová silica používa – zubné pasty, ústne vody, masážne krémy, žuvačky… spotreba mentolu je taká veľká, že prírodné zdroje už nestačia a musí sa vyrábať synteticky. Mint je naozaj silák, ktorý trénuje a posilňuje každý deň. Zdvíha závažia nad hlavu, aby sa dostala na pódium a dala svetu všetko, čo potrebuje.

Pre SoZoLe Rose by Aneta Jirchářová, aromatherapy_kvítek (na Instagrame)

Autor Aneta Jirchářová

Absolvent umeleckej školy. V súčasnosti si prehlbuje štúdium v oblasti aromaterapie, ktorú rada vníma z pohľadu farieb.

„Inšpiráciu hľadám najmä v prírode, ktorú obdivujem a rešpektujem jej múdrosť. Vo svojich kresbách sa snažím zachytiť dušu a silu rastliny.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa