Škumpa vlasatá je nádherná krovina s liečebnými účinkami a veľkým potenciálom. Rastie na suchých a kamenistých miestach, často v dubových lesoch do 800 mnm Dosahuje výšku 2 až 3 metrov. Vlasatá sa jej hovorí, pretože jej ružové kvety pripomínajú chumáčiky vlasov. Aromatické a liečivé komponenty sú však ukryté v jej červených listoch, ktoré sa na Balkánoch po stáročia používajú na svoje silné antiseptické, antibakteriálne a hojivé účinky.
Nadýchané obláčiky kvetov
Anglický názov tejto rastliny znie Smoke Tree . Vychádza z ružového až purpurovo ružového zafarbenia chumáčkovitých obláčikov „vlasov“, ktoré sa tvoria po ukončení kvetenstva. Tieto nadýchané obláčiky pokrývajú škumpové kríky počas mája a júna. Odtiaľ pochádza slovenský názov Škumpa vlasatá. V češtine sa stretneme s označením Ruj. Latinský či botanický názov Cotinus coggygria , nás odkazuje na červené zafarbenie listov, ktoré tieto kríky získavajú na jeseň. Nie nadarmo sa tento krásny ker pestuje ako záhradná dekorácia.
Tradičný odvar z listov
Zbiera sa výhradne v divokej prírode. V balkánskej ľudovej medicíne sa aplikoval v podobe obkladov, oplachov či kúpeľov z odvaru z listov na hnisavé vyrážky, akné, rany, hemoroidy, opuchnuté žily, opuchy kĺbov, krvácajúce ďasná, ženské problémy, alebo aj pri padaní vlasov.
Éterický olej Škumpa vlasatá a kozmetika
V súčasnosti jeho hydrolát (kvetovú vodu) či éterický olej nájdeme ako súčasť detskej kozmetiky starajúcej sa o podráždenú plienkovú oblasť, liečiv na hemoroidy, paradentózy a zápalov ďasien. Používa sa tiež pri nadmernom potení nôh. Vďaka vysokému obsahu trieslovín je veľmi účinný ako adstringent.
Kvetová voda Škumpa vlasatá
Mimochodom 100% kvetová voda Škumpa vlasatá , ktorá sa vyrába destiláciou listov je skvelá nielen na podráždenú a problematickú pleť, ale aj na vlasy. A to ako na padanie vlasov, tak aj na podráždenú vlasovú pokožku. Pre vlasové potreby ju rozprašujte ku korienkom vlasov alebo ju použite ako vlasový oplach v poslednej fáze umývania. To, že čistí, vyživuje a revitalizuje problematickú a upokojuje podráždenú pokožku a zlepšuje bariérovú funkciu pokožky, už pripomínať nemusíme! Avšak pozor na vôňu! Je veľmi špecifická. Prevláda v nej trávnato – drevitá vôňa s ľahko „citrusovými“ tónmi v závere … ale citrón nečakajte. Táto kvetová voda jednoducho tak pomáha, že ju vôňu odpustíme.
Od liečenie zvierat k ľuďom
Ale späť k histórii. V bulharskom ľudovom liečiteľstve sa najprv používal na ošetrenie rán na nohách hospodárskych zvierat. Bola taká účinná, že zacelila obrovské rany po útokoch vlkov. Na základe týchto informácií ho začali aplikovať aj na svojich rodinných príslušníkov. Využitie našla pri obrovskej škále problémov od hojenia rán a zastavenia krvácania, až po liečbu pľuzgierikov kiahní, nádchy, hnisavej angíny a gynekologických problémov.
Multifunkčné farbivo
Tento ker má multifunkčné využitie. Jeho olúpané vetvičky sa v Bulharsku tradične vkladajú do hroznovej pálenky, pretože jej pridávajú žltú farbu. Vo východnom Stredomorí sa zase z jeho koreňa a stoniek tejto získava žlté a oranžové farbivo, ktoré je tradične používané na farbenie kobercov.