Neváhajte sa s nami spojiť tu

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Údolie ruží – Údolie bohyň a kráľov

Ruže sú kráľovné kvetov. V reči kvetov symbolizujú krásu, dokonalosť a lásku. V kresťanstve majú nezastupiteľné miesto ako atribúty Panny Márie a objavujú sa aj na erboch mnohých rodín a miest. Akoby mi osud všetko predurčil – pochádzam z moravského kráľovského mesta, ktoré má v znaku zasadenú svetloružovú ružu. Tieto kvety ma obklopovali celý život. Počnúc veľmi starým kríkom na dvore mojej starej mamy, cez výsadbu ruží v záhrade nášho domu v ČR až po ružovú záhradu okolo nášho súčasného domu.

Damašková ruža z Kazanlaku

Život sa jednoducho začína a končí ružami. Hrdí otcovia ich nosia do pôrodníc, blahoželajú im k narodeninám a na konci životnej cesty z nich vyrábajú kondolenčné vence. V súčasnosti je na svete približne 12-30 tisíc odrôd. Môj obľúbený je tzv. Kazanská ruža (Rosa damascena mill). Táto tradičná bulharská odroda sa pestuje v 120 km dlhom pásme nazývanom „pásmo rieky“. Údolie ruží, ktoré sa územne prekrýva s Údolím tráckych kráľov, zapísaným na zozname svetového dedičstva UNESCO. Je to čarovné miesto, z ktorého sa približne jeden mesiac v roku šíri omamná vôňa miliónov rozkvitnutých kvetov. Zápachu sa nedá uniknúť, je všade! Škoda, že ešte nevymysleli spôsob, ako prenášať vôňu online!

Zbierka v údolí Rose Valley

Navštíviť Údolie ruží v jeho zbernej sezóne bolo mojím veľkým snom. Neviete, čo je krajšie! Či už je to pohľad na nekonečné množstvo žiarivo ružových hláv kvetov, alebo neuveriteľná vôňa, ktorá obklopuje ich polia, či pohorie tiahnuce sa popri nich. Práve stredohorie a rozsiahle pohorie Stará Planina vytvárajú špecifické podnebie vhodné na pestovanie ruží. Z tejto jedinečnej miestnej odrody sa vyrába najlepší ružový olej na svete, ktorý sa používa pri výrobe svetoznámych parfumov a ich kozmetických radov (Elizabeth Arden, Kenzo, Channel, Bulgari, Paco Rabanne, Estee Lauder, Dior) a prírodnej kozmetiky. Každý rok ide 95 % z celkového množstva 2 000 ton „tekutého zlata“ priamo na vývoz. Kým sa dostane do finálnej podoby oleja, je potrebných veľa ľudských rúk a láskyplnej starostlivosti. Áno, kvety sa zbierajú ručne po východe slnka, keď sú ešte pokryté rannou rosou a ich okvetné lístky obsahujú najvyššie množstvo éterických olejov (0,02-0,04 %, niekedy až 0,09 %). Dôkazom toho, že si to vyžaduje veľa práce, je jednoduchá rovnica, podľa ktorej sa z približne 3 000 kg kvetov vydestiluje „len“ 1 kg cenného oleja.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa