Neváhajte sa s nami spojiť tu

Poštovné na Slovensku zdarma pri objednávke od 65 €

V znamení bylín noci čarodejníc

Na noc 30. 1. apríla. Máj je známy ako “pálenie čarodejníc“, Beltaine alebo Filippojakubská či Valpuržina noc. Hoci majú spoločný odkaz, logický historický vývoj a rovnaký ľudový základ, toľko názvov môže pôsobiť dosť mätúco! Vysvetlíme, čo majú spoločné a ako sa ich pohanský základ prelína s kresťanskými prvkami a zakorenenými stredovekými obavami. Pozrieme sa aj na zaujímavé, menej známe, magické a ochranné bylinky nielen z našej vlasti.

Noc žeravých ohňov

Nasledujúci úryvok z knihy Žena v premenách roka nám ukazuje, ako vyzerali ľudové tradície tejto noci, ktoré odrážali prírodné cykly:

“Noc žiariacich ochranných ohňov, ktorých sila mala chrániť ľudí pred démonmi a temnými silami. Bola to však aj noc radostných obradov na počesť sexuálnej sily, najsilnejšej tvorivej energie, ktorá zabezpečuje plodnosť. Cieľom obradov vykonávaných v noci ohňa bolo objať a ovládať sexuálnu silu, posilniť vnútorný plameň vášne a posvätné spojenie muža a ženy, zabezpečiť pokračovanie života.” (Nadova, Alena: Žena v premenách roka. CPress, 2021, s. 40.)

Oslava boha Belene

Pôvod týchto tradícií je pravdepodobne v starom keltskom ľudovom zvyku Beltaine, oslave boha Belena, učiteľa druidov a ochrancu ľudu. Druidi v noci 30.4. na 1,5. zapálili ohne a obyvatelia opidov ich preniesli do ohnísk svojich domov. Tieto oslavy sa spájali nielen s ochranou domov, ale aj s hojnosťou a plodnosťou. Verím, že sú dobre známe a obľúbené, preto sa zameriame na druhú časť nášho historického putovania, na Valpuržinu noc.

Princezná liečiteľka sv. Valburg

Katedrála sv. Valburga (Valpurgie) bola anglosaská princezná, opátka a misionárka pôsobiaca v 9. storočí. storočia v nemeckom kláštore Heidenheim. Počas svojho života zázračne uzdravila šesťtýždňové ženy, choré deti a vykonala mnoho ďalších zázrakov. Preto ju pápež Hadrián II. posmrtne kanonizoval. a spomienka na tento deň pripadá na 1. Máj, alebo skôr jeho predvečer 30. Apríl. Stala sa patrónkou proti hladu, chudobe a chorobám, ako je mor a kašeľ, šestonedelia a deti. Kult sv. Valburga sa v stredoveku veľmi rozrástla. Keďže Cirkev potrebovala prekonať stále živú tradíciu pálenia očistných ohňov a oslavovania konca temnoty a začiatku nového života, využila kult tohto svätca. Navyše ho spojila s bojom proti čarodejniciam ako “ženám obdareným magickou mocou”, ktoré sa mali práve v túto noc zhromaždiť na oslavu soboty. (“Známe miesta sobôt boli napr. Brda na Plešivci, Haltrava na Chodsku, Beskydy, Petrove kamene v Jeseníkoch, Třístoličník na Šumave.”) V dedinách sa vykonávalo mnoho ochranných rituálov, aby sa v tú noc do budov nedostali čarodejnice. Muži okrem iného pálili a strážili veľké ohne, ktorých prenesený význam sa odráža v slovnom spojení “pálenie čarodejníc”.

Termín Valpuržina noc sa v Nemecku používa dodnes. Pálenie ohňov ako symbolické upaľovanie čarodejníc sa k nám podľa historika Čeňka Zíbrta dostalo niekedy v polovici 19. storočia. storočia. “O staršej histórii ohňov v Čechách, na Morave a v Sliezsku je málo údajov,” píše Věra Večerková vo svojej knihe Obyčeje a slávnosti v české lidové kultuře. Bežnejší bol zvyk zapaľovať ohne až do 24. hodiny. Júna, na sviatok sv. Jána Krstiteľa alebo svätojánska noc.

Odkiaľ pochádza Filippojakubská noc

Aby toho nebolo málo, počas ďalšej stredovekej snahy posilniť pozíciu cirkvi voči pohanskému sviatku bol tento deň zasvätený sv. Apoštoli Filip a Jakub, ktorých odkaz mal byť zatienený rituálmi. Odtiaľ pochádza názov Filippojakubská noc, ktorý si mnohí z vás pamätajú z kresleného detského seriálu Malá čarodejnica.

Ako približne na začiatku 20. storočia. storočia sa dozvieme aj z nasledujúceho úryvku:


“V Čechách v predvečer prvého mája mladí ľudia zapaľujú ohne na kopcoch a vrchoch, na križovatkách ciest a na pastvinách a tancujú okolo nich. Skáču cez rozžeravené ohne alebo dokonca preskakujú plamene. Obrad sa nazýva ‘pálenie čarodejníc’. Na niektorých miestach je zvykom upáliť na hranici bábku, ktorá predstavuje čarodejnicu. Nesmieme zabúdať, že prvý máj je slávna Valpuržina noc a všade je vzduch plný neviditeľných čarodejníc na pekelných pochôdzkach.” (FRAZER, James George. The Golden Bough. Preložila Věra Heroldová-Stovíčková, Erich Herold. Plzeň: Vydavateľstvo Aleš Čeněk, 2007. 671 s. ISBN 978-80-7380-017-8. S. 685.)

Moderný koncept “pálenia čarodejníc” bol pozastavený počas druhej svetovej vojny. vojny kvôli nočným výpadkom. Komunizmus potom túto tradíciu pretvoril na svoj obraz do tzv. Mierovej pochodne. Napriek tomu “pálenie čarodejníc” pretrvalo dodnes. V úplne modernej podobe sa oslavuje ako rodinná susedská zábava s dôrazom na deti a ich zážitky.

Čarodejnícke byliny známe aj menej známe

Večer tohto ľudového sviatku sa ponúka otázka používania tradičných známych i menej známych “ochranných čarodejníckych bylín”. Uvidíme, či viete, ktoré to sú.

Aromatický palina ročná

Určite mi dáte za pravdu, že keď sa povie čarovník, ako prvé sa nám vybaví palina ročná alebo Artemisia annua. V Bulharsku sa nazýva sladký palina a myslím, že to ho dokonale vystihuje. Sladko korenistá a výrazná vôňa jej éterického oleja silne stimuluje, pomáha sústrediť sa a vyvoláva emócie. V histórii sa táto bylina používala ako ochrana pred všetkým zlým. V súčasnosti ho možno nájsť ako súčasť vonných kompozícií na emocionálne liečenie a posilnenie aury. Pozor však, tento éterický olej nie je vhodný pre deti, dojčiace a tehotné ženy. Jeho jemnejšia verzia, nádherne sladko voňajúca kvetinová voda, najmä na relaxačné kúpele. Stimuluje dušu na emocionálnej úrovni a dokonale uvoľňuje telo na fyzickej úrovni. Okrem toho prospieva aj mastnej pleti.

Dračí palina estragónová

A čo poviete jeho bratrancovi Estragonovi, alebo Pelyňkový estragón ktorý sa získava z kvitnúcich vrcholcov Artemisia dracunculus?! Latinský názov tejto rastliny v preklade znamená drak alebo had, z čoho vyplýva historické spojenie estragónu s ochranou pred plazmi a ich uštipnutím. Už stáročia sa používa aj ako liek proti uštipnutiu hadom. Sladká bylinno-korenistá vôňa s anízovými tónmi tohto esenciálneho oleja povzbudzuje myseľ, udržuje ju bdelú a stimuluje naše duševné a tvorivé schopnosti. Navyše nám dodáva odvahu a silu!

Radostný rozmarín

Ďalšou tradičnou ochrannou bylinou proti mágii a čarodejníctvu je rozmarín (Rosmarinus officinalis alebo Salvia rosmarinus). Je to jedna z najvoňavejších a najliečivejších rastlín, ktorá sprevádza ľudstvo už od starovekého Egypta. Jeho hrejivý esenciálny olej prináša radosť, šťastie a posilňuje dôveru vo vlastný potenciál. Je vhodný pri nízkom sebavedomí, nadmernom premýšľaní a pochybnostiach o každom konaní. Jeho čaro spočíva v odstránení negatívnych duševných emócií a vzorcov správania.

Energetický štít Jalovce

A samozrejme nemôžem vynechať esenciálny olej borievka, ktorý rozpúšťa a čistí negatívne vplyvy a vytvára doslova ochranný energetický štít. Svieža vôňa so zelenými tónmi oleja z ihličia borievky (Juniperus communis oil ) vás v ťažkých chvíľach prenesie do rozprávkového lesa nových možností. zaseknutosť (alebo keď stojíme na mieste a nemôžeme sa pohnúť). Keďže sladká a horká drevitá vôňa bobúľ borievky (olej z plodov Juniperus communis) zasa posilňuje odvahu a odhodlanie. Hydrolát z borievky je známy svojimi protizápalovými, čistiacimi a odvodňujúcimi vlastnosťami. Stimuluje krvný a lymfatický obeh. Preto je vhodný na kúpanie “ťažkých nôh” a celulitídy.

Čarovný kvet bazy čiernej

Možno menej známa čarodejnícka bylina je poslednou na dnešnom zozname – kvet bazy čiernej (Sambucus nigra). Tento ker bol považovaný za magický strom a symbol regenerácie, najmä v anglosaskej mytológii. Druidi ho považovali za dar od Matky Zeme. V stredovekom Anglicku sa jeho úloha zmenila na čisto ochrannú. Bezové kríky sa vysádzali v blízkosti domov alebo sa ich konáre vešali na dvere, aby chránili obyvateľov pred všetkými zlými silami. Bezové drevo sa nespaľovalo a nevyrábal sa z neho nábytok, pretože sa verilo, že má temnú stránku. Podľa niektorých povier pod konármi bazy sedávali čarodejnice a mohli sa do nich aj premeniť. Je teda jasné, že mať doma nábytok z brezy by bolo hazardovaním s temnou stranou.
V súčasnosti môžeme využívať čarovnú vôňu jej kvetovej vody na upokojenie a zníženie psychického a fyzického stresu. Alebo si doprajte ich detoxikačné účinky na močové cesty a obličky v domácich limonádach a iných nápojoch. Ale pozor pri chronických problémoch s týmito orgánmi, je lepšie sa mu vyhnúť a používať ho na oplachovanie vlasov. Prináša vlasom lesk, vitalitu a vôňu.

Je tu veľa čarovných byliniek, takže si niektoré nechajme nabudúce. Medzitým si pozrite jeden z predchádzajúcich článkov Cesta esenciálnych olejov od šamanských rituálov až po domácnosť.

Zdroje:
Naďová, Alena: Žena v premenách roka. Zrkadlí prirodzený cyklus v živote ženy. CPress, 2021.

FRAZER, James George. Zlatý konár. Preklad: Věra Heroldová-Stovíčková, Erich Herold. Plzeň: Aleš Čeněk, 2007.

KG STILES – Kompletný sprievodca esenciálnymi olejmi, 2019.

Gabriel Mojay- Aromaterapia na liečenie duše, dotlač 2019.

Dr. Josh Axe – Essential Oils: Ancient Medicine, 2016.

Susanne Catty – Hydrosoly – ďalšia aromaterapia, 2001.

Lydia Bosson – Hydrosolová terapia, 2019.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pálení_čarodějnic

https://cs.wikipedia.org/wiki/Svatá_Valburga

https://padesatprocent.cz/cz/paleni-carodejnic-valpurzina-noc-filipojakubska-noc-nebo-beltine

https://www.denik.cz/z_domova/filipojkubska-noc.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava na Slovensko zdarma pri objednávke nad 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa