Milujete sladkú a krémovú vôňu vanilky? A vedeli ste, že je to vlastne druh orchidey pochádzajúci z juhovýchodného Mexika?! Jej vôňa sprevádza ľudstvo už približne 900 rokov, a to v kulinárstve aj v kozmetickej starostlivosti. Nielenže je jej vôňa upokojujúca, ale prírodné zložky majú blahodarné účinky na našu pokožku. Vydajte sa s nami na prechádzku po stopách vanilky a objavte jej čaro pre krásnu a zdravú pleť!
Čierny kvet
Vanilka je druh orchideje pochádzajúci z juhovýchodného Mexika. Je to jedna z mála orchideí, ktorá vytvára plod nazývaný vanilkový struk a je jedinou orchideou, ktorá má jedlé plody! Ako prví ju začali pestovať Totonakovia, od ktorých sa ju po ich dobytí naučili pestovať a používať mocní Aztékovia. Aztékovia ju nazývali “tlilxóchitl” alebo “čierny kvet” a boli historicky prvou kultúrou, ktorá miešala kakao a vanilku do svojich nápojov. Zmes bola veľmi podobná našej “horúcej čokoláde”, ale nazývali ju “xocolatl”. Aztécky cisár Montezuma vraj povedal, že xocolatl je “božský nápoj, ktorý posilňuje výdrž a bojuje proti únave. Šálka tohto vzácneho nápoja umožňuje človeku vydržať celý deň bez jedla.” Španieli, ktorí neboli zvyknutí na jeho vôňu, ho spočiatku nazývali nápojom pre prasatá!
Bourbonská alebo mexická vanilka
Po Cortezovom dobytí Aztéckej ríše (1519) a jeho návrate do Španielska bolo odhalené aj kulinárne kúzlo tohto aromatického plodu. S európskou expanziou do celého sveta sa odrezky vanilky presádzali do iných tropických oblastí, aby sa zistilo, kde sa im bude dariť. Rástla, ale neprinášala ovocie. Belgický botanik Charles Morren dospel k záveru, že dôvodom je mexická včela melipone, ktorá nežije nikde inde na svete. Táto včela bola jediným zdrojom opeľovania vanilkovej orchidey. A práve tu sa začala prax ručného opeľovania. Ako najvhodnejšia oblasť na pestovanie vanilky sa ukázali Francúzmi kontrolované Bourbonské ostrovy (dnes Réunion, názov “Bourbon” pochádza od poslednej francúzskej kráľovskej dynastie), ktoré sa nachádzajú v blízkosti cípu Madagaskaru. Do konca 19. storočí bolo Mexiko stále svetovou jednotkou v produkcii vanilky. Dnes sa však viac ako 70 % svetovej vanilky produkuje na Madagaskare.
Prírodný alebo syntetický vanilín
Vanilka je veľmi drahá a je veľmi náročná na prácu, rovnako ako pravý ružový olej. Na jej pestovanie je potrebné celoročné tropické podnebie s priemernou teplotou okolo 25 stupňov. Prvé kvety sa objavujú po 2 až 3 rokoch pestovania. Kvety sú žltozelené a musia sa opeliť ručne do 24 hodín po odkvitnutí. Ak k opeleniu nedôjde, kvet zvädne a opadne. Najdôležitejšou zložkou vanilky, ktorá tvorí jej charakteristickú arómu, je vanilín (4-hydroxy-3-metoxybenzaldehyd), ktorý sa napriek svojmu ťažkopádnemu chemickému názvu pomerne ľahko syntetizuje. Vanilín sa môže vyrábať z petrochemických produktov, z lignínu, vedľajšieho produktu drevárskeho a papierenského priemyslu, a z eugenolu, zložky klinčekového oleja. Dokonca sa dá vyrobiť z kastorea, melasového sekrétu z análnych žliaz bobrov!
Od vanilkového struku po kvetinovú vodu
Po zbere sa začína spracovanie a transformácia vanilky. Vanilkové struky prechádzajú sériou krokov, ktoré zastavia ich dozrievanie a aktivujú enzýmy, ktoré vytvárajú charakteristickú arómu. Potom sa pomaly sušia na slnku alebo v špeciálnych sušiarňach, kým nie sú tmavohnedé a mäkké. Po vysušení sa struky triedia a balia. Niektoré sa predávajú celé, iné sa melú alebo spracúvajú na vanilkový extrakt alebo absolúty (éterický olej), hydroláty (kvetová voda). Proces spracovania vanilky si vyžaduje trpezlivosť a odborné znalosti, aby sa zachovala jej jemná vôňa a vynikajúca chuť.
Vôňa a aromaterapia
Vanilka má sladkú, teplú a jemne kvetinovú vôňu. Jej vôňa sa opisuje ako sladká, krémová a mierne drevitá. Vanilka evokuje tóny karamelu, čokolády a smotany a upokojujúci pocit, vďaka ktorému je žiaduca v dezertoch a voňavých výrobkoch. V aromaterapii sa sladká a teplá vôňa jej kvetovej vody Vanilka používa pri nervozite a úzkosti. Známa aromaterapeutka Valerie Worwoodová klasifikuje vanilku ako vôňu, ktorá jednoducho rozptyľuje smútok. Môže pomôcť zmierniť pocity úzkosti a uviesť telo, myseľ a ducha do rovnováhy, najmä v náročných obdobiach. Má takmer povznášajúce a afrodiziakálne účinky. Jej kúzelná vôňa Vás prenesie do exotických krajov, kde čas plynie svojim tempom. Niektoré vedecké výskumy naznačujú, že vanilka svojimi pozitívnymi účinkami na náladu stimuluje produkciu serotonínu, teda hormónu šťastia.
Priaznivé účinky vanilky na pokožku
Vanilka je bohatá na antioxidanty, ktoré zabraňujú poškodeniu pokožky voľnými radikálmi. Pomáha tak spomaľovať príznaky starnutia, ako sú jemné linky, vrásky a starecké škvrny. Jej kvetová voda a absolúty sa hojne využívajú v kozmetickom priemysle, a to nielen pre ich nádhernú vôňu. Má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, a preto je vhodná aj na problematickú pleť. Vanilková kvetová voda hĺbkovo hydratuje a regeneruje pokožku. Používa sa ako tradičný prostriedok na hojenie popálenín, rán a rezných rán. Tento potenciál dokazuje vedecká štúdia z roku 2023 uverejnená v časopise Journal of advanced pharmaceutical technology and research. Ďalšou zaujímavosťou je štúdia z roku 2017, ktorá skúmala účinok vanilínu na psoriázu.
DIY praktické tipy
Vanilkovo-ružový telový peeling
2 polievkové lyžice trstinového cukru
1 PL mandľového oleja s 1 kvapkou ružového oleja
2-3 rozdrobené ružové kvety
1 lyžička vanilkovej kvetovej vody
Všetky prísady zmiešajte na hustú kašu. Aplikujte v sprche na vlhkú pokožku. Jemnými krúživými pohybmi vmasírujte do pokožky a potom opláchnite vodou. Uzamknite vlhkosť v pokožke obľúbeným olejom podľa typu vašej pokožky.
Vanilkovo-medová maska na tvár
2 PL hustého bieleho jogurtu
1 PL medu
1 polievková lyžica mletých ovsených vločiek
1 čajová lyžička vanilkové kvetové vody (množstvo závisí od hustoty zmesi)
Všetky prísady zmiešajte na kašu. Naneste na vyčistenú pleť. Nechajte pôsobiť 15-20 minút. Potom zmyte vlažnou vodou. Pleť tonizujte kvetovou vodou a potom naneste svoj obľúbený pleťový olej alebo sérum.
Relaxačný vanilkový kúpeľ
Do teplého kúpeľa pridajte 2-4 polievkové lyžice vody s vanilkovými kvetmi. Teplý kúpeľ pomôže uvoľniť vanilkovú vôňu a vaše telo a myseľ sa príjemne uvoľnia.
Zdroje:
S. Catty – Hydrosols The Next Aromatherapy, 2001.
Lydia Bosson – Hydrosol Therapy, 2019.
L. & S. Price – Understanding Hydrolats: The specific Hydrosols for Aromatherapy, 2004.
V. A. Worwood – The Fragrant Mind: Aromatherapy for Personality, Mind, Mood and emotion, 1997.
Sinsuebpol C, Burapapadh K, Chowjaroen V, Changsan N. Radical scavenging activity of vanillin and its impact on the healing properties of wounds. J Adv Pharm Technol Res. 2023 Apr-Jun;14(2):99-104. doi: 10.4103/japtr.japtr_631_22. Epub 2023 Apr 13. PMID: 37255868; PMCID: PMC10226704.
Cheng HM, Chen FY, Li CC, Lo HY, Liao YF, Ho TY, Hsiang CY. Administration of Vanillin Improves Imiquimod-Induced Psoriatic Skin Inflammation in Mice. J Agric Food Chem. 2017 Nov 29;65(47):10233-10242. doi: 10.1021/acs.jafc.7b04259. Epub 2017 Nov 14. PMID: 29073354.
Cinta Aveda: Benefits of Vanilla, 24.4.2014
P. Raina: History of Vanilla
Rodelle: Vanilla History
R. Rupp: The History of Vanilla, National Geographic, 23.10.2014.