Košík

Neváhajte sa s nami spojiť +421 903 225 961

Doprava zadarmo pri objednávke od od €200

Můj nákup

Chcete sa s nami spojiť?

Volajte: +421 903 225 961

Sledujte nás

Zber ruží v Ružovom údolí 2021 – časť druhá

Opojné drobné kvety damašskej ruže sa v Ružovom údolí pestujú k výrobe vzácneho ružového oleja a unikátnej ružovej vody. Označenie vzácny nesie vďaka obrovskému množstvu kvetov ktoré sú k jeho výrobe potrebné. K 1kg tohoto tekutého zlata je potrebné ručne nazbierať 1 milión damašských ružových kvetov!!! Nevyhnutnou esenciou tohoto skvostu je teda 1 milion ľudských dotykov. Bez ľudských rúk, ľudskej práce nebude ružový olej a ružová voda. A ľudský prvok je v súčasnosti najväčším problémom ružových zberov.

Preťažovanie pracovnej sily

Zberači sa každoročne objednávajú majiteľmi polí. Fungujú ako predáci, ktorí organizujú jednotlivé skupiny. Pre nich sa organizuje transport. Za svitania ich privezú na pole a podvečer ich odvezú preč. Každoročne sa pestovatelia stretávajú s nedostatkom pracovnej sily. Sezónni pracovníci odchádzajú za prácou do Grécka, Talianska, Španielska, Anglicka. Tí čo zostanú sú doslova preťažovaný poľnohospodári. Tento rok bola najťažšia situácia za posledných niekoľko rokov. Aj napriek tomu sa to všetko zvládlo.

1 vrece za 2 hodiny

Za svitania prichádzajú pracovní brigádnici na pole. Nájdete medzi nimi najmä etnické a sociálne znevýhodnené skupiny.  Niektoré rómske rodiny sa dopravujú samostatne pomocou svojich vyparádených konských kočov. Človek má pocit, že sa ocitol uprostred nejakej rodinnej konskej prehliadky. Koče obývajú najmä rodinný príslušníci. Idú jednoducho všetci, čo majú zdravé ruky a nohy. A všetci sa tešia. Pri príjazde im predáci dajú menný súpis, zberači dostanú vrecia, ktoré si pre jednoduchšiu manipuláciu uviažu okolo pásu a idú na to. Každé vrece zberač odnáša k zbernému miestu, kde čaká pracovník ružovarne, ktorí vrece odváži, preverí a zapíše údaje. Po zoskupení určitého množstva vriec na tomto mieste, prichádzajú privolaný vodiči a expresne transportujú poklady k destilácii do ružovarne. Destilovať sa musí ihneď, v čo najkratšej dobe od zberu.

Férovosť

Zaujímavosťou celej zbernej kampane sú jednotlivé ľudské osudy a príbehy. Stretnete sa s negramotnými mladými príslušníkmi etník a naopak s veľmi inteligentnými Bulharmi, ktorí sa nepriazňou osudu a ťažké ekonomickej situácie dostali do tiesne. Kúpou našich produktov pomáhate priamo týmto ľuďom. Dostali za svoju prácu zaplatené. Spolupracujeme len s férovými pestovateľmi. Pre produkty SoZoLE Rose je dôležitá nielen samotná čistota poľnohospodárstva, ale takisto správny prístup poľnohospodárov ku všetkým „ľudským rukám“ ktoré sa na výrobe ružových skvostov podieľajú. Podporte ich s nami. ďalšie príbehy Vám budeme postupne odhaľovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

pri objednávke od €200

Zasielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac info

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

Trust Pay/ PayPal / MasterCard / Visa