Košík

Neváhajte sa s nami spojiť +421 903 225 961

Doprava zadarmo pri objednávke od od €200

Můj nákup

Chcete sa s nami spojiť?

Volajte: +421 903 225 961

Sledujte nás

Zber ruží v Ružovom údolí 2021 – časť prvá

Ružové údolie je magické miesto ukryté medzi dvoma horskými masívmi, ktoré sa tiahnu v dĺžke 120 km stredom Bulharska.  Pestuje sa v ňom zákonom chránená pôvodná odroda Ruže damašskej, alebo  Rosa Damascena Mill, kráľovna všetkých kvetín. Jej drobné božsky aromatické kvety sa behom jedného mesiaca v roku postupne otvárajú a celým údolím sa nesie opojná vôňa, ktorej neutečiete je doslova všade. Nádhera!!!!

Destilácia damašských ruží

Samotný zber ruží má svoj jasný rad a postup. Každý pestovateľ vie, že jeho blížiacim sa znakom sú rozkvitnuté akácie.  Po rozkvitnutí týchto stromov, práca na ružových poliach nastúpi do 14tich dní . Pole sa sledujú a keď sa objavia prvé rozkvitnuté hlavičky damascen začínajú sa organizovať zberači, vodiči a pripravovať sa technológie v ružovarniach. Ružovarňa je pojem vychádzajúci z bulharštiny. Označuje tzv. ružovou destilériu, určenú na destiláciu ružového kvetu, v ktorom prechádzajú dvojitou destiláciou. Toto špecifiku robí bulharskou ružovú vodu tak unikátnou. Jej kvalitu si cení celý svet a Bulharsko je svetovým lídrom vo vývoze ružovej vody a ružového oleja.

Ta pravá ruža

Vďaka mocnosti ružového businessu existujú rôzne kvality samotného produktu. Nie každá bulharská ružová voda je výnimočná, nie každá je z pôvodnej odrody Rosa Damascena Mill! ďalším faktorom je spôsob pestovania a starostlivosť o samotnú rastlinu. Ružová voda SoZoLe Rose pochádza nielen z organického poľnohospodárstva, ale aj každý ker na týchto poliach je zapísaný v registre pestovateľov tejto chránenej odrody. Hnojí sa tu len organickým odpadom z ružovarne, ktorý sa mieša s kravým trusom z miestnej biofarmy. Nepoužívajú sa pesticídy, odpleveluje sa “starou technologiou” teda čistou ľudskou prácou.

Začína sa za svitania

Samotný zber 2021 sa vďaka chladnejšiemu počasiu počas tohto roka skrátil. Každý rok je iný a každá produkcia má svoje špecifiká. Kvety sa zbierajú ihneď po svitaní, kedy sú pokropené rannou rosou. Do 10 kg balíkov putujú len otvorené kvety, ktoré obsahujú najvyššie percento éterického oleja, ktorý je nositeľom charakteristickej opojnej vône. Zbiera sa ručne od svitania do poobedia. Zamestnávajú sa sociálne znevýhodnené a etnické menšiny, pre ktoré je táto sezónna práca jedinou šancou, ako si zaistiť denný chlieb. Vrecia si zberači priviažu okolo pásu, aby mali voľné ruky. Po naplnení vriec odnášajú na zberné miesto, kde ich  čaká skúsený pracovník. Každé vrece preverí, odváži a zapíše. Zberači dostávajú fixnú čiastku za každý kilogram. Potom čo sa na tomto mieste zoskupí požadované množstvo plných vriec, prídu vodiči, ktorí expresne odvážajú ružové krásky do ružové destilérie. Čas je dôležitý.

Tradícia v modernom kabáte

Čerešniškou na torte je samotné spracovanie čerstvého ružového kvetu vo viac ako 100 rokov starej ružovarne s piatimi tradičnými medenými nádobami, už jedinými funkčnými svojho druhu. Vďaka moderným technológiám a náročným hygienickým podmienkam sa jedná o tradíciu v modernom kabáte. tieto tradičné medené  nádoby a skúsenosti technológov výroby pridávajú ružovej vode a olej SoZoLe Rose špecifikum, ktoré sa ťažko popisuje slovami. Privoňajte si, ponorte sa do tejto vône a už navždy rozpoznáte pravú ružovoú vodu a jej vzácný olej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

pri objednávke od €200

Zasielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac info

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

Trust Pay/ PayPal / MasterCard / Visa