Neváhajte sa s nami spojiť tu

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Zber ruží v Údolí ruží 2021 – druhá časť

Omamné drobné kvety damašskej ruže sa pestujú v Údolí ruží, kde sa z nich vyrába vzácny ružový olej a jedinečná ružová voda. Nazýva sa vzácna, pretože na jej výrobu je potrebný obrovský počet kvetov. Aby ste získali 1 kg tohto tekutého zlata, musíte ručne nazbierať 1 milión kvetov damašskej ruže!!! Základnou esenciou tohto klenotu je teda 1 milión ľudských dotykov. Bez ľudských rúk, bez ľudskej práce nebude ružový olej ani ružová voda. Najväčším problémom pri zbere ruží je v súčasnosti ľudský faktor.

Preťahovanie práce

Zberačov každoročne najímajú majitelia polí. Sú tu vedúci, ktorí organizujú rôzne skupiny. Organizuje sa pre nich doprava. Na pole ich privezú na úsvite a po poludní ich odvezú späť. Pestovatelia sa každoročne stretávajú s nedostatkom pracovných síl. Sezónni pracovníci odchádzajú pracovať do poľnohospodárstva v Grécku, Taliansku, Španielsku a Anglicku. Tí, ktorí zostali, sú doslova prepracovaní nádenníci. Tento rok bola situácia najťažšia za posledných niekoľko rokov. Napriek tomu sa všetko podarilo.

1 vrecko za 2 hodiny

Na úsvite prichádzajú na polia pracovné čaty. Nájdete medzi nimi najmä etnicky a sociálne znevýhodnené skupiny. Niektoré rómske rodiny sa prepravujú samostatne pomocou vlastných konských povozov. Máte pocit, že ste uprostred rodinnej výstavy koní. Vo vozoch je množstvo príbuzných. Idú všetci so zdravými rukami a nohami. A všetci sú nadšení. Po príchode majstri odovzdajú zoznam, zberači dostanú vrecia, ktoré si pre ľahšiu manipuláciu zaviažu okolo pása, a môžu vyraziť. Vrecko s hmotnosťou 10 kg sa naplní približne po 2 hodinách starostlivej ručnej práce. Drobné kvety damašskej ruže sú veľmi ľahké. Každé vrecko odnesie zberateľ na zberné miesto, kde ho čaká zamestnanec ružiarne, ktorý ho zváži, skontroluje a zaznamená údaje. Po zoskupení určitého počtu vriec na tomto mieste prídu vodiči a expresne prevezú poklady do liehovaru na destiláciu. Musí sa destilovať okamžite, čo najskôr po zbere.

Spravodlivosť

Zaujímavosťou celej zbierkovej kampane sú jednotlivé ľudské osudy a príbehy. Stretnete sa tu s úplne negramotnými mladými etnickými ľuďmi a naopak s veľmi inteligentnými Bulharmi, ktorých nepriazeň osudu a ťažká ekonomická situácia dostali do ťažkej situácie. Kúpou našich výrobkov týmto ľuďom priamo pomáhate. Za svoju prácu dostali riadne zaplatené. Spolupracujeme len s poctivými pestovateľmi. Pre výrobky SoZoLe Rose je dôležitá nielen čistota samotného pestovania, ale aj správny prístup pestovateľov ku všetkým „ľudským rukám“, ktoré sa podieľajú na výrobe ružových skvostov. podporte ich spolu s nami. Postupne tu budem odhaľovať ďalšie príbehy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo pri objednávke od 65 €

Posielame do zahraničia

kontaktujte nás pre viac informácií

Klientska podpora

Po-pia 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa